Nová alba, o kterých ještě uslyšíte – červenec 2024
Pořad Hudba ze zapadlých vesnic vám každý měsíc přináší novinky ze scény world music a folku. V červencovém vydání uslyšíte pákistánskou zpěvačku Arooj Aftab, marockou skupinu Bab L' Bluz, Marizu z Portugalska nebo aboridžinskou kapelu Andrew Gurruwiwi Band.
Portugalská zpěvačka Mariza bude na novém albu Amor zpívat o zničující a nenaplněné lásce a ranách, které tím v srdci způsobí. O lásce, která způsobuje víc trablů než radosti, jsou ale portugalské písně odjakživa, a když je zpívá Mariza, z jejího hlasu přesto cítíte, že pravá láska existuje. První singl se jmenuje Desamor a s královnou fado v něm překvapivě slyšíme rapera Gersona Costu z nejslavnější portugalské hip hopové skupiny Wet Bed Gang.
Když posloucháte pákistánskou zpěvačku Arooj Aftab, máte mnoho důvodů věřit, že jde o sirénu. A pokud přistoupíte na myšlenku, že vy naopak lodí, pak se zřejmě nevyvlečete z nutnosti plout za jejím uhrančivým hlasem i kdyby to znamenalo najet břeh; nebo jako v mrákotách doposlouchat do konce nové album Night Reign a celou dobu se divit, proč se od něho nemůžete odtrhnout, ačkoliv se v žádném případě nejedná o hudbu na první dobrou. Což neznamená natolik náročnou, abyste se dopředu museli obávat, že se v těch vlnivých melodiích postrádajících pravidelný rytmus ztratíte, jenom se zkrátka musíte víc soustředit a pomalu dospět k přesvědčení, že se Arooj Aftab proměnila v krásu, do které se nelze než zamilovat.
Až na výjimky zpívá v jazyce urdu a ve vlnivých arabsko-indických melodiích se prolíná milostná poetika písňových ghazalů a indických rág s jazzem, minimalismem, melancholickým indie-popem a nevšedním doprovodem, kterému vedle klavíru nově vévodí harfa. Přestože to tak působí, s tradiční hudbou nemají autorské skladby Arooj Aftab nic společného, jedná se o intuitivní způsob, jak se v New Yorku, kde žije, napojit na dědictví předků, aniž by s ním přišla předtím někdy do styku „Skladba Raat Ki Rani vypráví o člověku, jehož půvab, magnetismus a charisma proplouvají večerní zahradní party," vysvětlila Arooj Aftab a když si přečteme, že raat ki rani je velmi aromatická rostlina ze západní Indie nazývaná noční dáma, jejíž vůně může mít magické účinky, dá nám zmíněný magnetismus v nádherném videoklipu smysl.
Andrew Gurruwiwi Band z australského aboridžinského národa Yolgnu je další vrcholný přeborník na radostný tanec až do rána; nebo spíš do padnutí osmičlenné kapely zatřepávající do funky takovou spoustu vlivů, až je z toho jedinečný Yolngu Funk. Kapela pochází z Arnhem Landu, z jednoho z nejodlehlejších koutů Austrálie, kde aboridžinský národ Yolgnu žije přes šedesát tisíc let a jeho kultura patří mezi nejstarší na této planetě. Cestu na podia neměl zpěvák Andrew Gurruwiwi jednoduchou a vlastně to vzal oklikou. Před pětadvaceti lety totiž při autonehodě oslepl. V depresi ležel upoutaný na lůžku a nechápal, jak bude dál žít. „Život mě vrátila hudba. Probudila mě, učinila šťastným a vrátila hrdost na to, kým jsem. Nezáleží na tom, jak jsi starý, hudba ti stejně vrátí mládí,“ prohlásil pětapadesátiletý zpěvák.
„Ukaž, co máš v sobě, jdi do toho,“ křičel loni na publikum v průlomovém hitu Gatjumak, po kterém se jen netrpělivě čekalo, až přijde debutové album Sing Your Own Song.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka