Nová alba, o kterých ještě uslyšíte – únor 2017

Emel Mathlouthi (Festival du Bout du Monde 2012)
Emel Mathlouthi (Festival du Bout du Monde 2012)

Pořad Hudba ze zapadlých vesnic vám každý měsíc přináší novinky ze scény world music a folku. V únorovém vydání uslyšíte ukázky z alb z alb tuniské zpěvačky Emel Mathlouthi, švýcarsko-libanonského dua Praed, legendy britského folkrocku Steeleye Span a turecké zpěvačky Gaye Su Aykol.

Mezi nejvíce očekávané novinky patří deska Ensen tedy Lidé od tuniské zpěvačky Emel Mathlouthi. První singl dostal název Lidé, pomozte lidem a v roli produkčního se na něm podílel slavný Valgeir Sigurdsson z Islandu, spolupracovník Björk nebo Sigur Ross.

Švýcarsko-libanonské duo Praed, tedy Paed Conca a Raed Yassin, se spoustu let věnuje stylu shaabi, což je novodobá městská hudba ze severní Afriky. Hraje se v Alžírsku, Maroku, Tunisku nebo Egyptě, ale pokaždé zní odlišněji. Přestože si zachovává výrazný taneční charakter, vždy čerpá z místních hudebních tradic. Praed nejvíc zkoumají shaabi z Egypta a zkoušejí přitom, jaký nápor elektrobeatů a psychologie vydrží.

Říše hologram

Turecká zpěvačka Gaye Su Aykol spojuje na novém albu Říše hologram ozvěny hudebních tradic z Malé Asie a západního rocku se surfovými kytarami a psychedelií. „Míchám na něm zkušenosti ze západní a východní hudby. Nejen obrazně, připadám si jako most postavený přes Bospor,“ tvrdí zpěvačka s velkou budoucností.