Nové album Slávka Janouška ukazuje, jak košatá je česká řeč

17. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Písničkář Slávek Janoušek vystoupí na přehlídce Houpací kůň

Slávek Janoušek, legendární písničkář, folkař a výtečný textař, který radí mladým adeptům nelehkého řemesla skladatelského, vydal novou desku. A světe div se, tentokrát nechal svou literární múzu spát.

Všechny texty Slávkova nového alba Učitel Žáčkovi, Žáček učiteli, totiž napsal básník Jiří Žáček. Jeden z nejoblíbenějších českých básníků už čtyř desetiletí nesvěří své básně jen tak kdekomu. Ale z nahrávky je vidno a slyšno, že si pánové velmi dobře rozumí. Janoušek si navíc na nahrávku přizval řadu šikovných  hostů, kteří okořenili výsledný zvuk.

Čtěte také

Nahrávka je veselá, nespoutaná, má nadhled a ukazuje, jak košatá je česká řeč. Žáčkova poezie má potenciál oslovit dětského posluchače, ale i dospělého, je totiž mazaná a nedává nic zadarmo. Cítí báječně melodičnost našeho českého jazyka a Janoušek ji dokázal podchytit přiléhavou a snadno zapamatovatelnou hudbou.

Album může fungovat jako báječný společník do nepohody, ale potěší určitě i děti ve škole. Není s ním totiž nuda.

Z alba Slávka Janouška a Jiřího Žáčka vybíráme písničku s názvem Maloměsto. Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...