Nové album Slávka Janouška ukazuje, jak košatá je česká řeč

17. září 2021

Slávek Janoušek, legendární písničkář, folkař a výtečný textař, který radí mladým adeptům nelehkého řemesla skladatelského, vydal novou desku. A světe div se, tentokrát nechal svou literární múzu spát.

Všechny texty Slávkova nového alba Učitel Žáčkovi, Žáček učiteli, totiž napsal básník Jiří Žáček. Jeden z nejoblíbenějších českých básníků už čtyř desetiletí nesvěří své básně jen tak kdekomu. Ale z nahrávky je vidno a slyšno, že si pánové velmi dobře rozumí. Janoušek si navíc na nahrávku přizval řadu šikovných  hostů, kteří okořenili výsledný zvuk.

Čtěte také

Nahrávka je veselá, nespoutaná, má nadhled a ukazuje, jak košatá je česká řeč. Žáčkova poezie má potenciál oslovit dětského posluchače, ale i dospělého, je totiž mazaná a nedává nic zadarmo. Cítí báječně melodičnost našeho českého jazyka a Janoušek ji dokázal podchytit přiléhavou a snadno zapamatovatelnou hudbou.

Album může fungovat jako báječný společník do nepohody, ale potěší určitě i děti ve škole. Není s ním totiž nuda.

Z alba Slávka Janouška a Jiřího Žáčka vybíráme písničku s názvem Maloměsto. Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová