Nové umístění tržnice budí u Ostravanů rozpaky

14. prosinec 2016

Městská tržnice v Ostravě se přestěhovala. Nově slouží stánkařům prostor před pavilonem A na Černé louce. Je to kousek od frekventované zastávky tramvají Výstaviště.

Tržnice spadá pod městskou společnost Ostravské výstavy a podle ní měli lidé o nákupy na původním místě malý zájem. Teď tam zřejmě budou veřejné toalety, místa pro auta a příležitostné kulturní akce.

Prvním zbožím na novém tržišti jsou vánoční stromy. „Tady je to poprvé. Chtěli jsme prodej rozšířit, ale lidé nejsou zvyklí. Podle toho to taky vypadá,“ říká revírník Ostravských městských lesů Tomáš Šlonc.

Místo podle něho není úplně ideální. „Řekl bych, že je to trochu z ruky. Dostupnost osobním vozem je přes Černou louku složitá, špatně se v centru parkuje, takže musíte s tím stromkem někam dojít. Ale uvidíme, je to tady poprvé,“ dodává.

Výhrady k novému umístění tržnice má také například obyvatelka Ostravy Erika Moškořová. „Řekla bych, že to tady není moc vhodné. Je to na očích a zaclání vstupu do hlavní výstavní budovy,“ míní paní Moškořová.

„Nejlepší tržnice byla na Masarykově náměstí,“ má jasno paní Františka Vaňková.

Podle ředitele společnosti Ostravské výstavy Karla Burdy jde zatím o zkušební provoz. „Je to průzkum bojem, není to nic definitivního. Je to s minimálními náklady, protože jsme použili klece ze staré tržnice. V této chvíli není ani zastřešená, protože nemáme ten milion, který by to stálo,“ vysvětluje Burda.

Stříšky mají nad sebou pouze prodejci. Do pestrobarevných kójí se jich vejde pětadvacet. Původní kruhová budova zůstane stát.

„Co tam vznikne určitě, veřejné WC pro návštěvníky Černé louky, protože dnes tady takové zařízení není. Zbytek bude použitelný k všem možným aktivitám – od kultury, po zaparkování aut," dodává Burda.

Na novém tržišti by se zatím kromě stromků měli prodávat také kapři.

Nové umístění ostravské tržnice
autor: Petra Sasínová
Spustit audio