Obecní volby v kraji vyhrála ODS před ČSSD

22. říjen 2006
Zprávy , Zprávy

ODS vyhrála obecní volby v Moravskoslezském kraji. Získala 28,43 procenta hlasů voličů. Druhá ČSSD dostala 24,85 procenta. K urnám přišlo podle informací na internetových stránkách volby.cz 40,19 procenta voličů, což je více než při minulých volbách před čtyřmi lety, kdy se do hlasování zapojilo 37,22 procenta.

ODS zvítězila jasně také v boji o ostravskou radnici. Získala bezmála 38 procent všech odevzdaných hlasů. Druhá skončila sociální demokracie s 27 a půl procentem a třetí komunisté získali 16 a půl procenta. Nutnou pětiprocentní hranici těsně překročila i KDU-ČSL.

Logo

Lídr občanských demokratů a kandidát na primátora Lukáš Ženatý zdůraznil, že historicky jde o nejlepší výsledek strany ve městě. I přes očekávanou obtížnost povolebních jednání ale nepředpokládá, že se bude opakovat scénář z minulých komunálních voleb. Před čtyřmi lety ODS také zvítězila, ale nakonec skončila v opozici.

"To se stát samozřejmě může, ale my uděláme všechno pro to, aby se to nestalo. Máme omezení spolupráce s KSČM, ale všechno ostatní je otevřená diskuse. Je pro nás přijatelná koalice s lidovci, s lidovci a socialisty nebo se socialisty. To jsou tři možnosti, které jsou ve výhledu," upřesnil Lukáš Ženatý.

Případný levicový blok ČSSD a KSČM je o jeden mandát silnější než středopravá koalice ODS a KDU-ČSL. Jednička ostravské ČSSD Petr Kajnar proto odmítl hovořit o zklamání z druhého místa. "Sociální demokracie má dobrou vyjednávací pozici, protože je to strana středová a má druhý nejlepší volební výsledek. Jistě si dovedu představit spolupráci s ODS a jistě i s komunisty. Je to otevřené," řekl Petr Kajnar.

ODS vyhrála komunální volby také například v Opavě. Hlasovalo pro ni 33,3 procenta voličů. Druhá ČSSD dostala 24,91 procenta hlasů. Z ostatních stran nejlépe uspěla KSČM se ziskem 10,95 procenta hlasů. Hranici pěti procent hlasů, která zaručuje místa v zastupitelstvu, překročily ještě KDU-ČSL, SNK ED, Chcete změnu? Volte mladé! Strana zelených se to zastupitelstva nedostala.

Levicová Karviná
Levicovou baštou v kraji zůstává Karviná. Komunální volby tam vyhráli komunisté, s mírným odstupem za nimi skončila ČSSD. Dohromady mají výraznou většinu pro další čtyřletou vládu ve městě. Primátorem se tak s největší pravděpodobností znovu stane lídr komunistů Antonín Petráš, který připouští i širší koalici stran.

"Budeme se snažit dohodnout se sociální demokracií, s ní získáme pohodlnou většinu. Ale přesto říkám, jsme otevření spolupráci i s dalšími stranami kromě ODS, která s námi v žádném případě spolupracovat nebude. Bude určitě zase v opozici," doplnil Antonín Petráš.

Z větších měst v kraji komunisté vyhráli komunální volby i v Bruntále. Těsně druzí pak skončili v Havířově.

Fe ve Frýdku-Místku vyhrála obecní volby ČSSD. Dostala 36,51 procenta hlasů. Druhá koalice ODS, KDU-ČSL a Občané pro Frýdek-Místek získala 36,16 procenta hlasů. Z ostatních stran nejlépe uspěla KSČM se ziskem 12,78 procenta hlasů a Nezávislí, které volilo 5,49 procenta voličů. Hranici pěti procent hlasů už žádná další strana nepřekročila, Strana zelených tak v zastupitelstvu nebude. V koalici by tak mohla zůstat ČSSD s KSČM, která ze 40 mandátů získala 22 křesel.

autoři: tif , Michal Svatoš
Spustit audio