Obloha nabídla vzácnou podívanou. Úplné zatmění Slunce v Chile zachytili i opavští vysokoškoláci
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. V Evropě tento jev viditelný nebyl. A v Česku bude úplné zatmění Slunce pozorovatelné až v roce 2135.
Jev byl viditelný v Argentině a v Chile. A právě tam vyrazila i výprava opavských vysokoškoláků. A kromě foťáků a kamer měli s sebou i diktafon. A my jako rozhlas jsme toho rádi využili.
Další úplné zatmění Slunce bude v polovině prosince příštího roku, a to opět v Chile a Argentině. Zatmění Slunce vzniká, když naše nejbližší hvězda leží v jedné přímce s Měsícem a Zemí.
Střední Evropě se úplná zatmění podle České astronomické společnosti prakticky téměř vyhýbají. Naposledy bylo v Evropě možné pozorovat úplné zatmění Slunce v roce 1990, ale jen v severních částech Finska, a v roce 1999 nad prakticky celou Evropou.
Související
-
Zatmění Slunce nad Jižní Amerikou budou pozorovat i studenti z Opavy
Argentina a Chile. Tyto dvě země budou dnes středem pozornosti astronomů z celého světa. Právě tam bude nejlépe viditelné úplné zatmění Slunce.
-
Opavští kosmologové se účastní historického výzkumu gravitačních vln
Pokud by žil Albert Einstein, byl by teď velmi šťastný. Tak popisují kosmologové to, co prožívají už sedm měsíců. V únoru oznámili američtí vědci, že poprvé zachyti...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.