Zatmění Slunce nad Jižní Amerikou budou pozorovat i studenti z Opavy

Argentina a Chile. Tyto dvě země budou dnes středem pozornosti astronomů z celého světa. Právě tam bude nejlépe viditelné úplné zatmění Slunce. U nás už bude po 21. hodině. Do Jižní Ameriky proto zamířila spousta pozorovatelů a vědců. Bude slyšet i čeština a dokonce z Moravskoslezského kraje.

Jiří Dobrý, Jiří Malík, Ondra Smékal z výpravy Slezské univerzity v Opavě. Takto se sami natočili přímo na hotelové zahradě v Kokinbu v Chile na pobřeží Tichého oceánu. Přípravy jsou pečlivé, nic se nesmí pokazit.

Pozorovat budou z vnitrozemí z tisícimetrové nadmořské výšky a Slunce má být nízko nad obzorem. Mají dva fotoaparáty a kamery.

Astronomové a studenti z Opavy vyrážejí do Chile za úplným zatměním Slunce

Úplné zatmění Slunce viditelné z Oregonu

Do Jižní Ameriky míří spousta profesionálních i amatérských astronomů. Na začátku července tam budou, narozdíl od Evropy, velmi dobré podmínky pro pozorování úplného zatmění Slunce. Čeština se tam ale neztratí. Na dalekou cestu dnes vyráží studenti a vědci ze Slezské univerzity v Opavě.

„Budeme určitě dělat i audiozáznam, protože ani jeden jsme to zatmění ještě nikdy neviděli. Předpokládám, že to nadšení bude neskutečné. Každý, kdo viděl zatmění Slunce, tak z něho byl nadšený,“ říká jeden ze studentů.

A zkoumají také přesné odhady vývoje počasí. Včetně krizových variant. Předpovědi jsou ale zatím velmi dobré. Úplné zatmění Slunce, které zakryje Měsíc, potrvá čtyři a půl minuty.

Bohužel se nedočkáme toho, abychom za tímto úkazem nemuseli nikam jezdit. Nejbližší úplné zatmění v Česku bude na podzim roku 2135.