Od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 mohou nakupovat pouze lidé starší 65 let, rozhodla vláda

18. březen 2020

V maloobchodních prodejnách potravin budou od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 smět nakupovat pouze lidé starší 65 let. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, informoval novináře premiér Andrej Babiš (ANO).

Čtěte také

Opatření má chránit před šířením nového typu koronaviru starší občany, pro které nákaza znamená největší riziko. „Od čtvrtka 19. 3. od 10 do 12 hodin nakupují v potravinách jen důchodci," shrnul Babiš smysl dnes schváleného opatření.

Vláda již v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby po dobu současného nouzového stavu nevycházeli z domovů. Zakázala také obyvatelům domovů pro seniory, postižené či pacienty s demencemi opouštět areál těchto zařízení.

Povinná ochrana obličeje

Vláda také schválila, že od půlnoci platí povinnost nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest, tedy roušky, ústenky, šátky nebo šály. Informaci potvrdili před tiskovou konferencí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Vláda schválila, že lidé mimo bydliště mají používat ochranné prostředky dýchacích cest, tj. nosit roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály. Platí to od půlnoci,“ uvedl Petříček pro Radiožurnál.

autoři: tif , Martin Dostál | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související