Ohrožených tetřevů v Beskydech přibývá, odchov je nadějný

29. srpen 2022 07:20

Odchovna tetřevů v Krásné v Beskydech připravuje vypuštění dalších mláďat do volné přírody. Letos se jich podařilo odchovat šestnáct. Zařízení v Beskydech funguje od roku 2015 a do přírody už odtud lesníci vypustili téměř šedesátku těchto kriticky ohrožených ptáků. Přestože jsou Beskydy poměrně rušné hory, plachá zvířata se tam pomalu znovu zabydlují.

Předkládání čerstvé potravy považujeme za naprosto zásadní, aby se mláďata naučila přijímat potravu, kterou potom budou přijímat také ve volné přírodě,“ říká Adéla Jonáková, pracovnice odchovny v Krásné.

Její kolega nese bednu plnou čerstvého borůvčí. Každé ráno vyráží na borůvky a na mravence. „Obstarávání přirozené potravy je časově a personálně poměrně náročné. Nicméně doufáme, že se ten čas a práce vrátí ve vitalitě a životaschopnosti mláďat potom v terénu,“ dodává Jonáková.

Čtěte také

Podle ní byly letošní snůšky velmi málo početné. „Ale jsme rádi, že těch 16 mláďat máme. A pokud si nějaké třeba dvě ponecháme, tak zbytek můžeme do volné přírody vypustit. Důležité je, aby to byli jedinci, kteří jsou zcela přirozeně vychování, mají vtištěné přirozené vazby a jsou schopni potom přežít,“ vysvětluje pracovnice odchovny.

Nebude dlouho trvat a letošní mláďata budou z chovných boxů přestěhována do aklimatizačních voliér. Tam pobudou necelý měsíc, než budou vypuštěna do volné přírody.

Hlášení o výskytu přibývá

„Monitoring přinesl velmi pozitivní výsledky – za posledních šest měsíců máme asi 20 hlášení z terénu. Můžeme tak usuzovat, že ti tetřevi přežijí zimu, udrží se a vydrží také ten ruch tady a predační tlak. Například na Lysé hoře víme o dvou slepicích, které jsou na poměrně malém úseku a prosperují,“ říká Jonáková.

Odchovna tetřevů v Beskydech je úplně na konci Krásné v klidnějším prostředí. Právě to tato plachá zvířata pro svůj vývoj potřebují.

Spustit audio

Související