Opavské muzeum znovu otevírá své expozice, hrabyňský památník představí několik novinek

12. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Národní památník II. světové války v Hrabyni

Ode dneška můžete navštívit Slezské zemské muzeum v Opavě. Po včerejším otevření novodvorského arboreta je dnes přístupná hlavní historická budova včetně blízkého Müllerova domu. A v Hrabyni dnes odemkli hlavní vstupní bránu do Národního památníku II. světové války. Je tam připravených několik novinek, takže pokud jste v památníku delší dobu nebyli, máme pro vás tip na výlet.

Natáčeli jsme tady ještě v liduprázdném památníku. Jenom venku na volné ploše se proháněli skateboardisti. Máte-li rádi vzpomínky na to, jak se kdysi žilo, vystoupáme pár schodů s vedoucí památníku v Hrabyni Kamilou Polákovou.

Koloniál Weiss, jedna z novinek v expozici hrabyňského památníku

„V druhém patře našeho památníku máme stálou expozici, ale přesto každým rokem část měníme – letos asi deset až dvacet procent. Tady je to věnováno protektorátu a částečně i Sudetám. Připravili jsme tady takovou zaranžovanou scénu věnovanou obchodu z období druhé světové války,“ popisuje Poláková.

Koleje do Osvětimi

V památníku jsou také koleje. „To jsou koleje vezoucí transporty z českých zemí, ale i z jiných evropských zemí, do Osvětimi. Vzadu na kolejích stojí taková maketa, fotografie vagónu, ve kterém se vězni převáželi,“ ukazuje realisticky vyhlížející maketu vedoucí památníku.

Čtěte také

Takže i v muzejních expozicích se vrací vše postupně do normálu. Počítejte ale tady v Hrabyni s nutnými rouškami, plaťte nejlépe kartou, musíte použít dezinfekci před vstupem, nedotýkejte se uvnitř ničeho.

Muzeum upravilo otevírací dobu pro toto období a stále také platí zrušení větších doprovodných akcí anebo aktivit pro návštěvníky.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...