Opavské muzeum znovu otevírá své expozice, hrabyňský památník představí několik novinek
Ode dneška můžete navštívit Slezské zemské muzeum v Opavě. Po včerejším otevření novodvorského arboreta je dnes přístupná hlavní historická budova včetně blízkého Müllerova domu. A v Hrabyni dnes odemkli hlavní vstupní bránu do Národního památníku II. světové války. Je tam připravených několik novinek, takže pokud jste v památníku delší dobu nebyli, máme pro vás tip na výlet.
Natáčeli jsme tady ještě v liduprázdném památníku. Jenom venku na volné ploše se proháněli skateboardisti. Máte-li rádi vzpomínky na to, jak se kdysi žilo, vystoupáme pár schodů s vedoucí památníku v Hrabyni Kamilou Polákovou.
„V druhém patře našeho památníku máme stálou expozici, ale přesto každým rokem část měníme – letos asi deset až dvacet procent. Tady je to věnováno protektorátu a částečně i Sudetám. Připravili jsme tady takovou zaranžovanou scénu věnovanou obchodu z období druhé světové války,“ popisuje Poláková.
Koleje do Osvětimi
V památníku jsou také koleje. „To jsou koleje vezoucí transporty z českých zemí, ale i z jiných evropských zemí, do Osvětimi. Vzadu na kolejích stojí taková maketa, fotografie vagónu, ve kterém se vězni převáželi,“ ukazuje realisticky vyhlížející maketu vedoucí památníku.
Čtěte také
Takže i v muzejních expozicích se vrací vše postupně do normálu. Počítejte ale tady v Hrabyni s nutnými rouškami, plaťte nejlépe kartou, musíte použít dezinfekci před vstupem, nedotýkejte se uvnitř ničeho.
Muzeum upravilo otevírací dobu pro toto období a stále také platí zrušení větších doprovodných akcí anebo aktivit pro návštěvníky.
Související
-
75 let od osvobození Ostravy. Tvrdé boje připomíná válečný památník v Hrabyni
Přesně před 75 lety, večer 30. dubna 1945, skončila v Ostravě II. světová válka. Pietní místo, které tuto těžkou válečnou operaci připomíná, najdete v Hrabyni u Opavy.
-
Před 75 lety byla osvobozena Ostrava. Předcházela tomu dvouměsíční operace
Osvobození Ostravy od německé okupace, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 75 lety, 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá operace trvající takřka dva měsíce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.