Osmnáct obecních zastupitelů se mandátu vzdalo zbytečně
Ústavní soud zrušil spornou novelu zákona o střetu zájmů. Ta od března zastupitelům zakazovala současně vést krajské či obecní příspěvkové organizace. V Moravskoslezském kraji se to týkalo skoro devadesáti zastupitelů, většinou to byli ředitelé základních a mateřských škol.
Osmnáct zastupitelů na svůj mandát dobrovolně rezignovalo, po verdiktu Ústavního soudu toho teď lituje. Radují se naopak ti, kteří odstoupit odmítli. Ve volené funkci mohou pokračovat dál.
Ze zastupitelů, kterých se kontroverzní novela týkala, se tak v našem kraji vzdal funkce každý pátý. Bývalí zastupitelé už svůj mandát ale zpátky získat nemohou. Patří mezi ně i ředitel Beskydského divadla v Novém Jičíně Pavel Bártek. Z verdiktu Ústavního soudu má smíšené pocity. Na jedné straně ho vítá jako nápravu nesmyslného stavu. Na straně druhé už ví, že rezignovat vůbec nemusel:
"Já to vidím jako svůj osobní problém vůči mým voličům, kteří mi dali hlas. A to tak, že pomocí preferencí, nikoli stranickým řazením. Z tohoto pohledu se přiznám, že je mi toho líto. Pokud zůstane právní stav takový, jaký je v tuto chvíli, budu zvažovat, jestli v příštích volbách budu znovu usilovat o získání mandátu nebo ne," uvedl Pavel Bártek.
Na svůj zastupitelský mandát rezignoval i šéf Městské policie v Havířově Bohuslav Muras. Rozhodnutí Ústavního soudu ani jeho nepřekvapilo. Muras ale zdůraznil, že své odstoupení nepovažuje za zbytečné. Doslova prohlásil, že jako slušný občan rezignoval na základě tehdy platného zákona. Jeho kritice ale neušli poslanci, kteří špatný zákon prosadili.
"Nevím zatím o zákonu, který by byl schválen tak, aby se nemusel velmi rychle novelizovat. Páni poslanci měli možná zvolnit tempo a přidat na kvalitě. Právo, které si uzurpovali, bylo opravdu neskutečné co si dovolili. Ale jak říkám - i špatný zákon se musí dodržovat," řekl na adresu poslanců Bohuslav Muras.
Vyčkávání se vyplatilo
Kromě dobrovolně rezignujících zastupitelů se ale vyskytly i další případy zániku mandátu. Pěti lidem ho odebrala příslušná zastupitelstva. Stejné právo měla i ředitelka Krajského úřadu v Ostravě Eva Kafková. Na rozdíl od svých kolegů v Jihomoravském a Jihočeském kraji ale tuto možnost nevyužila. Už začátkem června potvrdila, že si počká na verdikt Ústavního soudu.
"Jelikož nemám stanovenou žádnou lhůtu, budu vyčkávat onoho rozhodnutí. Bylo by totiž velmi tragické, kdyby Ústavní soud pak rozhodl jinak. Proč tedy spustit takovou záležitost, když může být do tří týdnů jasno," řekla tehdy Eva Kafková.
Slavit tak můžou ti zastupitelé, kteří se svého mandátu vzdát odmítli, a takových bylo 65. Patří mezi ně také hlučínská radní Jana Polachová, která je zároveň ředitelkou základní školy. Polachová je ráda, že jim Ústavní soud dal za pravdu.
"Střet zájmů se neprojevoval tak, že bych naši školu někde preferovala, natož pak sebe. Vždycky jsem se zdržela hlasování, pokládám to za slušnost. Myslím si, že i ostatní zastupitelé tak jednali. Byla by to škoda, kdyby tam nebyli, protože o tom školství málokdo už něco ví," podotkla Jana Polachová
Rozhodnutí Ústavního soudu by mělo uklidnit situaci na všech radnicích, kterých se sporná novela týkala. V několika případech totiž novelu zastupitelé zneužili k tvrdým útokům na své politické soupeře.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pomůže Okamurovi policie? Trestní stíhání ukáže, zda už je šéf SPD ‚za zenitem‘, nebo se ‚dokáže vzkřísit‘
-
Kutnohorský léčitel netrpěl bludy, tvrdí znalec. ‚Paralelní vesmíry jsou reálná vědecká hypotéza,‘ řekl
-
Paušální daň je v Česku absurdní, její původní idea se úplně zvrhla, říká sociolog Prokop
-
Nedvěd má novou práci. Držitel Zlatého míče se stal sportovním ředitelem klubu v Saúdské Arábii