Osoblažsko zvažuje využití alternativních zdrojů energie

9. leden 2007
Zprávy , Zprávy

Osoblažsko by se mohlo stát v horizontu několika let příkladem čistého ovzduší a využití alternativních zdrojů anergie. Zdrojem tepla v oblasti u česko-polských hranic by nemuselo být výhradně uhlí a koks jako dosud. Lidé by mohli topit také slámou a dřevní štěpkou.

Využívat alternativní zdroje energie na Osoblažsku navrhuje opavské Centrum pro životní prostředí a hodnocení krajiny. Je proto několik dobrých důvodů, upozorňuje Jiří Krist z centra. Na Osoblažsku není plynofikace. Sláma, tráva, klestí a větve z lesa - to vše se dá zpracovat na kvalitní topení, navíc velmi ohleduplné k životnímu prostředí. Podle Jiřího Krista to chce jediné - nepoužívat fosilní paliva.

Radiátor

"My to umíme nahradit zase pevnými palivy, ale místními obnovitelnými, které tady v regionu každý rok dorostou, je jich hodně. Takový bonus navíc je, že by se méně zatěžovalo životní prostředí, nejsou tam žádné emise síry, vznikající oxid uhličitý je takzvaně neutrální, protože ta rostlina ho napřed pojme z atmosféry a pak ho zase zpátky vydá - čili je to nějaký uzavřený koloběh," popsal Krist.

Na tyhle argumenty v obcích na Osoblažsku slyší. Například v Dívčím Hradu dobře vědí, co je to smogová situace. "Tento zdroj bychom mohli využít takovým způsobem, vzhledem k tomu, že tu máme čtyři činžovní domy, mají kotelny na pevná paliva a jsme v dolině. Když je špatný tlak, tak nám to všechno sedí v dolíku," potvrzuje zastupitelka Dagmar Válková.

Zavedení nových technologií však naráží na vstupní investice. Zakoupení kotlů a výroba tvarovaného paliva něco stojí. Podle Jiřího Krista rozhodně nejde o neřešitelný problém. Peníze jsou v evropském Fondu rozvoje zemědělství a venkova, který začne fungovat od příštího roku. Budou v něm miliardy korun.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio