Ostravská stopa skvělého rozhlasového textaře Jiřího Aplta

Daleko do historie si odskočíme, až o 105 let - 20. srpna 1917 se v Praze narodil Jiří Aplt, hudební dramaturg a redaktor Československého rozhlasu a především vynikající a plodný textař. Kdybychom sledovali jenom jeho ostravskou stopu, bylo by třeba hned několik pondělních podvečerů.

V první části našeho pořadu vám Jiřího Aplta představíme především jako textaře dětských písniček. Podstatnou částí jeho tvorby ale byla i libreta a texty operet a muzikálů; ostravskou stopu najdeme i v historickém snímku z padesátých let. Uslyšíte toho ale mnohem více.

Jiří Aplt při natáčení
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.