Ostravská zoo na den otevře jinak nepřístupné skleníky

27. prosinec 2011

Ostravská zoologická zahrada zve do míst, která nejsou běžně návštěvníkům přístupná. Zájemci budou moci ve středu nahlédnout do moderního skleníkového komplexu s významnou kolekcí užitkových rostlin jižních zemí.

Skleníky jsou v provozu zhruba jeden rok a slouží mimo jiné k pěstování rostlin určených pro doplnění expozic zvířat i k výsadbě záhonů podél návštěvnických tras. Právě v tomto období zde dozrávají citrusy, ananasy a další druhy rostlin z tropických a subtropických oblastí.

„Na jeden den se skleníky otevřou i návštěvníkům zoo. Bude to ve středu 28. prosince. Kromě dozrávajících užitkových rostlin zde mohou zájemci na ploše téměř 1000 metrů čtverečních obdivovat i orchideje, palmy a další tropické rostliny,“ informuje mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Komentované prohlídky s průvodcem proběhnou celkem třikrát - v 10:00, ve 12:00 a ve 14:00. Prohlídka potrvá zhruba 45 až 60 minut.

„Milovníci rostlin a další zájemci o botaniku nechť prosím čekají v jednom z uvedených časů u hlavního vstupu do zoo, odkud si je pracovník zoo ke skleníkům odvede,“ upozorňuje Kalousková.

Výstavba skleníkového komplexu v zázemí zoo je součástí rozsáhlého projektu Botanizace zoo a přímo tak navázala na vybudování Botanického parku, který se pro návštěvníky otevřel v roce 2007. Na místě starého skleníku z konce 50. let vyrostly dva moderní pěstební skleníky – skleník množárenský a skleník subtropů.

Kromě toho byla vybudována i další zařízení nutná pro zajištění fungování botanických částí zoo, jako je například stínoviště, pařeniště, kontejnerovna, boxy a přístřešky pro mechanizaci. Součástí projektu byla i výstavba moderní kotelny využívající dřevěné štěpky.

„Celkové náklady na realizaci tohoto projektu činily 45 milionů korun a byly plně hrazeny statutárním městem Ostrava, zřizovatelem naší zoo,“ dodala mluvčí zahrady.

autor: tif
Spustit audio