Ostravská zoo odchovává už druhé mládě binturonga

22. březen 2018
Zprávy , Zprávy

Historicky druhé mládě binturonga se v ostravské zoo narodilo začátkem února. Zpočátku trávilo veškerý čas v budce, nyní už zkoumá okolí. Rodinku této největší cibetkovité šelmy můžete pozorovat v pavilonu indických zvířat.

„Mládě binturonga se narodilo 3. února jako druhé mládě našeho chovného páru. První mládě, které se narodilo na konci roku 2016, bylo odvezeno jen pár dnů před druhým porodem samice do německé Zoo Rostock. V případě prvního mláděte se jednalo o samečka, u druhého zatím pohlaví neznáme,“ řekla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Nové mládě prospívá a matka o něj příkladně pečuje. První týdny mládě neopouštělo porodní boudu, v těchto dnech už stále více času už tráví i mimo ni a prozkoumává okolí.

„Binturongy chováme v Zoo Ostrava od roku 1981, ale až do roku 2009 se nedařilo sestavit pár, který by se rozmnožil. Postupem času se ukázalo, že to s binturongy nebude tak jednoduché. Situace ještě není zcela jasná, ale vše nasvědčuje tomu, že existuje více linií/poddruhů binturongů a při sestavování páru je tedy potřeba v chovech v evropských zoologických zahradách najít toho správného, ale zároveň nepříbuzného jedince,“ vysvětluje zooložka Adéla Obračajová.

Čtěte také

Binturong (Arctictis binturong) žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem (mláďata jsou schopna se za něj i zavěsit). Je aktivní převážně v noci, den tráví zpravidla spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, je binturong spíše všežravý.

Je veden v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) jako zranitelný druh (Vulnerable). Za posledních 30 let klesla jeho populace o 30 procent.

„Příčinou poklesu je ničení přírodního prostředí z důvodu těžby surovin a přeměny na zemědělskou půdu. V současnosti se jedná zejména o zakládání plantáží palmy olejné. Je také nelegálně loven pro penisovou kůstku, která je využívána v tradiční čínské medicíně,“ dodává mluvčí zoo.

autor: tif
Spustit audio