Ostravská zoo přišla o velmi vzácného lemura

5. říjen 2009

Ostravská zoologická zahrada musela utratit chovného samce kriticky ohroženého lemura Sclaterova. U samečka Michy se v průběhu září začala zhoršovat pohyblivost zadních končetin, až na ně zcela ochrnul.

Protože se jednalo o velmi vzácné zvíře v rámci celého světa, byl Micha odvezen na speciální veterinární kliniku v Brně, kde se provádí vyšetření malých zvířat magnetickou rezonancí.

"Bohužel vyšetření potvrdilo, že je jeho stav neléčitelný. Na dvou místech měl přerušenou míchu. Z předběžných výsledků se zdá, že se jednalo o agresivní rakovinné bujení. Eutanázie byla tedy nezbytná," řekla mluvčí zahrady Šárka Bartáková.

Situace lemurů Sclaterových je nejen v přírodě, ale i v lidské péči velice vážná. Ve své původní domovině na Madagaskaru jsou lemuři ohroženi zejména v důsledku devastace jejich přirozeného prostředí. V zoologických zahradách na celém světě je chováno pouze několik desítek zvířat, přičemž nejvíce - třicet - jich je v Evropě.

Právě Micha je přitom otcem mladého samečka Ravua, jehož narození považuje zahrada za svůj letošní největší chovatelský úspěch. Jednalo se o historicky první odchov tohoto nesmírně vzácného druhu v České republice. Micha byl navíc odborníky považován za geneticky nejcennějšího lemura tohoto druhu v Evropě.

"V současné době zde klesl stav těchto zvířat chovaných v lidské péči na 13 samců a 14 samic plus tři letošní mláďata. Jedním z těchto mláďat je právě náš sameček Ravu. Zároveň je to jediné mládě, které po sobě Micha zanechal. Tím pádem se malý Ravu stal geneticky velmi cenným zvířetem," upozornila Bartáková.

V evropských zoologických zahradách se ročně rodí jen jedno až tři mláďata a většinou přežívá pouze jedno nebo žádné. "Vzhledem k tomu, že se rozmnožují stále stejní jedinci, genetická základna lemurů Sclaterových je stále užší a jejich populace stárne, jeví se situace jako velice kritická," uzavřela mluvčí zahrady.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu