Ostravské letiště počítá ztráty. Propad v tržbách je více než 50 procent

16. duben 2020 04:15
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letiště Leoše Janáčka Ostrava (ilustrační foto)-

Velké ztráty počítá mezinárodní letiště v Mošnově u Ostravy. Kvůli pandemii koronaviru je tam provoz utlumený na minimum. Vedení letiště se teď obává hlavně toho, co bude v následujících týdnech a měsících. Narušení hlavně letních letů na dovolené by totiž mohlo způsobit vážné finanční problémy.

Propad v tržbách více než o 50 procent. Taková je současná realita ostravského Letiště Leoše Janáčka. Dopad do budoucna může být obrovský, zvlášť pokud se omezení budou ve velkém týkat i pomalu se blížící letní sezony.

Čtěte také

„Uzavření hranic a následné rušení letů bude mít hlavně při delším trvání drastické dopady na všechna evropská letiště, letecké společnosti a cestovní kanceláře. Letecký průmysl už loni zasáhla situace s uzemněním letadel Boeing 737 MAX,“ popisuje obchodní ředitel mošnovského letiště Stanislav Bujnovský.

Podle něj hodně záleží na tom, jak dlouho tato pro letecký průmysl výjimečná situace bude trvat. „Ztráty budou enormní a pokud by se sezóna neuskutečnila, bavíme se o stovkách milionů,“ dodává Bujnovský.

Kvůli koronaviru muselo letiště posunout start nové pravidelné linky mezi Ostravou a Varšavou, kterou bude provozovat polská společnost LOT. Původní březnový termín je posunutý na září.

Čtěte také

Na letišti stále funguje nákladní letecká doprava. Funguje například linka do Číny, po které se teď převáží hlavně zdravotnický materiál. Letiště se v této nelehké době snaží snižovat náklady. Stanislav Bujnovský říká, že k propouštění by se uchýlilo až v krajním případě.

„Rozhodně nechceme propouštět, to vidíme až jako poslední a krajní možnost. Zaměstnanců si velmi vážíme a chceme si je udržet za každou cenu,“ dodal.

Na pomoc je připravený i Moravskoslezský kraj, kterému letiště patří. Podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky (ODS) ale bude důležité, jakou formu pomoci zvolí i vláda. „Určitě nenecháme společnost padnout, ale vláda musí říct, jakým způsobem se tyto věci budou řešit,“ uvedl náměstek. V podobné situaci jsou totiž i další regionální letiště v republice.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související