Plán na průzkumnou ražbu ve Frenštátě se vrací na začátek
Ochránci Beskyd zaznamenali dílčí úspěch. Jednání o povolení průzkumné ražby na dole ve Frenštátě pod Radhoštěm se vracejí na samý začátek. Český báňský úřad opakovaně zamítl rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Ostravě, který průzkumnou ražbu povolil.
Jak zdůraznil mluvčí Českého báňského úřadu Josef Suldovský, zrušení verdiktu nižší báňské instance rozhodně neznamená, že se v budoucnu razit nebude. Jde pouze o nové kolo projednávání.
"Od nuly se začíná, protože se objevila řada nových poznatků. Přišly jak ekologické aktivity, tak i po odborné stránce se objevila řada nových poznatků, které je nutno zvážit. Aby tedy naše rozhodnutí bylo objektivní do budoucna, tak se to vrátilo k Obvodnímu báňskému úřadu k novému projednání," vysvětlil Suldovský.
Starosta Frenštátu pod Radhoštěm a zároveň člen občanského sdružení Naše Beskydy Stanislav Hrabovský považuje rozhodnutí Českého báňského úřadu za dobrou zprávu. Ochránci Beskyd si totiž přejí zrušení a zasypání frenštátského dolu.
"Je to úspěch, ale lépe by bylo, kdyby se ta otázka už definitivně vyřešila. Lze očekávat, že OKD samozřejmě znovu bude někdy v budoucnu iniciovat snahu o povolení průzkumné ražby. Doufám, že povolena nikdy nebude," dodává starosta Hrabovský.
Společnost OKD potvrdila, že bude nadále usilovat nejen o povolení průzkumné ražby, ale i následné těžby černého uhlí. "Rozhodnutí Českého báňského úřadu chápeme jako snahu vyhnout se jakýmkoliv chybám včetně formálních. Naši žádost tak bude opět projednávat a rozhodovat Obvodní báňský úřad v Ostravě," uvedla mluvčí OKD Věra Breiová.
Další kolo povolovacího řízení o průzkumné ražbě ve Frenštátě může trvat i několik měsíců.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Policisté proti vlastencům a umlčená hymna? Řetězový e-mail zneužívá pět let stará videa
-
Hongkong na jejich hlavu vypsal odměnu tři miliony korun. Provinily se jen tím, že protestovaly proti Číně
-
Maximální tlak, hybridní válka a pomoc z Kremlu. Také Írán je v mysli Trumpa dál prioritou, míní expert
-
Vlnobití na Českých lvech. Mádlova ‚dobovka‘ je filmem roku, získala šest cen