Plošnou likvidaci jmelí vyhlásili v Mořkově na Novojičínsku

31. leden 2017
Zprávy , Zprávy

Doslova radikální řez se rozhodli udělat v Mořkově na Novojičínsku. Cílem party dělníků a lezců jsou keříky jmelí na největších stromech. Postupně odřezávají všechny napadané větve, které pak hasiči spálí. Některé vysoké lípy v obci jsou porostlé desítkami trsů jmelí.

V koruně dvacetimetrové lípy pracuje lezec s motorovou pilou. „To je prorostlé už 30 centimetrů na všechny strany. Tím pádem se musí brát celá haluz,“ vysvětluje jeho kolega Petr Kunz.

„Pokud je napadená více než jedna třetina koruny, měl by jít dolů celý strom. Ale zkoušíme na pokyn obce zachránit co nejvíce stromů,“ dodává lesní dělník.

V Mořkově je napadeno jmelím asi 200 stromů. Obec zatím plánuje ořezat čtvrtinu z nich. Před chemickým postřikem, o kterém se tady doslechli, že není tolik účinný, dali přednost pilám. Zároveň obec nabízí místní lidem, že se postará také o jejich zahrady. Kromě vysokých lip se totiž jmelí šíří i na ovocné stromy.

„Naše pracovní četa jmelí a napadené větve odveze na skládku a tam je za pomocí našeho sboru dobrovolných hasičů spálíme. Je důležité, aby ten napadený materiál byl spálen,“ upozorňuje starostka Mořkova Ivana Váňová (KDU-ČSL).

Jmelí rozšiřují svým trusem ptáci. Rostlina připravuje napadený stromy o živiny a vodu. Podle dendroložky Evy Mračanské z Agentury ochrany přírody a krajiny v Ostravě je ořez stromů nejspolehlivější metodou.

„Je důležité, jak hluboko řezat. Pokud se jenom vylomí nebo se vyřeže blízko toho místa, tak to znova vyroste,“ říká dendroložka.

Jiná města přesto vsadila na chemii. Třeba nedaleký Frenštát pod Radhoštěm vyzkouší na jaře postřik vybraných stromů roztokem, který má oddělit listy jmelí od větve.

Lípa po odřezání větví napadených jmelím
autor: Michal Polášek
Spustit audio