Pramen vody v Ostravě-Zábřehu přivádí vodu až z beskydského Ondřejníku

13. únor 2021

Pramen v lokalitě Korýtko v Ostravě-Zábřehu znají především místní lidé, kteří do lesíku u sídliště a nedaleko Odry chodí na procházky nebo venčit psa. Za 1. republiky bývala poblíž dokonce populární výletní restaurace a Ostravané k prameništi dlouho chodili pro vodu.

„Literatura uvádí, že to pojmenování vzniklo během první světové války, kdy se poblíž budovala železniční Polanecká spojka. Ale název bude asi starší, protože v okolí byly pastviny. A já se domnívám, že v okolí byla koryta pro napájení dobytka,“ říká v rozhovoru kronikář Petr Lexa Přendík.

Prameniště v lokalitě Korýtko v Ostravě-Zábřehu projde rekonstrukcí. Jeho voda dnes neteče z trubky, ale vyvěrá odkudsi ze země pod opěrnou zdí. Kdysi vyhledávaný zdroj používají jen lidé bez domova.

Oblíbený cíl vycházek a výletů přivádí Ostravanům vodu až z vrcholku kopce Ondřejník v Beskydech. Ostravský kronikář a historik Petr Lexa Přendík přišel s nápadem pramen obnovit a nově označit. Získal podporu radnice i místních obyvatel.

Přibližně v těchto místech se prameniště skrývá...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.