Pramen vody v Ostravě-Zábřehu přivádí vodu až z beskydského Ondřejníku

13. únor 2021

Pramen v lokalitě Korýtko v Ostravě-Zábřehu znají především místní lidé, kteří do lesíku u sídliště a nedaleko Odry chodí na procházky nebo venčit psa. Za 1. republiky bývala poblíž dokonce populární výletní restaurace a Ostravané k prameništi dlouho chodili pro vodu.

„Literatura uvádí, že to pojmenování vzniklo během první světové války, kdy se poblíž budovala železniční Polanecká spojka. Ale název bude asi starší, protože v okolí byly pastviny. A já se domnívám, že v okolí byla koryta pro napájení dobytka,“ říká v rozhovoru kronikář Petr Lexa Přendík.

Prameniště v lokalitě Korýtko v Ostravě-Zábřehu projde rekonstrukcí. Jeho voda dnes neteče z trubky, ale vyvěrá odkudsi ze země pod opěrnou zdí. Kdysi vyhledávaný zdroj používají jen lidé bez domova.

Oblíbený cíl vycházek a výletů přivádí Ostravanům vodu až z vrcholku kopce Ondřejník v Beskydech. Ostravský kronikář a historik Petr Lexa Přendík přišel s nápadem pramen obnovit a nově označit. Získal podporu radnice i místních obyvatel.

Přibližně v těchto místech se prameniště skrývá...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová