Před 200 lety se narodil zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel

20. červenec 2022 12:49

Ve slezských Hynčicích, v domě číslo popisné 58, se 20. července 1822 narodil Johann Gregor Mendel. Dnes je to přesně 200 let. Jeho mimořádné nadání se začalo projevovat už od prvních školních let a bylo jasné, že má velkou šanci něco v životě dokázat. Stal se průkopníkem genetiky a dodnes jsou známé a používané jeho zákony dědičnosti. Mendel zanechal stopu v mnoha městech. Připomíná ho třeba Opava, kde studoval gymnázium.

Čtěte také

Pět betonových květináčů na Dolním náměstí v Opavě a v nich spousta hrachu. Už po sklizni. Právě desítky druhů hrášku Mendel trpělivě křížil a sledoval, co se stane. „Ten hrášek krásně kvetl, plodil a lidé si mohli utrhnout. Zalévali jsme – o to se starala dokonce i moje maminka,“ říká Monika Klapková, ředitelka letos třicetiletého Mendelova gymnázia v Opavě. Jsme u zemského archívu, kde bylo gymnázium původně. A v jeho učebnách do roku 1840 i Johann Gregor Mendel. Hrách se tady ujal velmi dobře. A kdokoliv si může hned na vedlejší tabuli sám vyzkoušet, jak by křížení zvládl.

Mendel zažil i neúspěchy. Třeba u zkoušek na univerzitě ve Vídni, kde pohořel paradoxně v přírodopisu. To byla ale potom cesta třeba právě ke kombinatorice. „Díky tomu, že neudělal zkoušky, tak si přivzal nový předmět – matematiku. A to je ta genialita jeho pokusů. Do té doby se vlastně žádný biolog nezabýval matematikou. A on, když zjistil, jak fungují statistické zákony, si uvědomil, že by mohl zkusit křížit hrách,“ popisuje Klapková.

Uznání se za života ale nedočkal. Vědci ho ocenili jako zakladatele genetiky až začátkem 20. století. Dnes připomene osobnost Johanna Gregora Mendela Narozeninový koncert ve Vražném na Novojičínsku, pod tuto obec patří jeho rodné Hynčice. Hlavní část oslav tam bude v sobotu a nejen v Mendelově rodném statku.

Kvíz

Další detaily z pestrého života Gregora Johanna Mendela se dozvíte v našem kvízu.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související