Před 60 lety se lidé v Těrlicku ve velkém stěhovali do nového sídliště. Kvůli Těrlické přehradě

26. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Těrlicko. Před 60 lety tady postavili kvůli přehradě nové sídliště

V roce 1961 skončila výstavba údolní nádrže Těrlicko na Karvinsku. Souběžně s vodním dílem tehdy na jeho břehu postupně rostla nová stejnojmenná obec pro obyvatele zatopených a zabraných chalup.

Píše se rok 1960. Staré Dolní a Horní Těrlicko přestává pomalu existovat a místo nich na levém břehu řeky Stonávky vyrůstá doslova na zelené louce zcela nové Těrlicko. Současně s výstavbou vodního díla se tak rodí nová obec, která měla už zcela jiný ráz než domky roztroušené v říčním údolí.

„V roce 1960 bylo uvedeno do provozu nově vybudované sídliště v Těrlicku, když starou obec kolem řeky Stonávky zatopila voda Těrlické přehrady, která se zde budovala v letech 1955 až 1061. My jsme se s rodiči přistěhovali v roce 1960 na sídliště do bytovky číslo 406,“ vzpomíná Ladislav Chroboczek, soukromý badatel, publicista a těrlický patriot.

Vzpomínky na dobu před 60 lety uslyšíte v naší reportáži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.