Replikanti na cestách. Legiovlak budil velký zájem také v Opavě

Legiovlak v Opavě
Legiovlak v Opavě

Ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava sledujeme cestu výjimečného pojízdného muzea v našem regionu. Je to takzvaný legiovlak.

Ve skutečných vagónech návštěvníci vidí, jak asi bylo československým legionářům mezi léty 1918 a 1920, když bojovali na Transsibiřské magistrále. Po Ostravě a Českém Těšíně vlak zastavil v Opavě.

I tam nemá nouzi o návštěvníky, kteří si mohou prohlédnout spací vozy, malou nemocnici, kantýnu anebo dobové zbraně. Najdete tam spoustu detailů – tehdejší peníze, tehdejší zbraně, dokonce tehdejší skleněné lahve.

„Legiovlak je vlastně pojízdné muzeum, ve kterém ukazujeme repliky různých typů vagónů, které naši legionáři používali za občanské války v Rusku. V současné době máme dvanáct expozičních vagónů,“ říká Zdeněk Votava z posádky legiovlaku.

Vlak si denně prohlédnou stovky lidí. Pokud je to na rušném nádraží, je jich více. V Opavě to například včera bylo kolem 800 návštěvníků.

„Pro návštěvníky máme takový benefit. V naší plukovní prodejně si mohou dohledat informace o svých předcích legionářích. Stačí jim k tomu o nich znát pouze nějaké drobnosti, jako je jméno, příjmení, místo nebo datum narození. A potom jim zjistíme informace o jejich předcích, dodává Votava.

V Opavě na okrajové koleji u uhelných skladů na východním nádraží bude stát legiovlak do 29. září. Pak se bude přesunovat do Hranic a otevře znovu 3. října.