Rodiče zdravotně postižených dětí budou muset platit za asistenty
Několik desítek rodičů zdravotně postižených dětí z Moravskoslezského kraje je ve svízelné situaci. Lidé nevědí, kdo se od září postará o jejich děti ve školních třídách. Dosud handicapovaným školákům pomáhali zdarma osobní asistenti. Od nového školního roku by za jejich služby měli rodiče platit.
Obecně prospěšná společnost Reditus, která asistentky pro zdravotně postižené školáky zatím bez problémů zajišťovala, nemá peníze. Nedostala dotaci, respektive pouze její část, potvrzuje ředitelka Jana Kročilová. "Naše náklady jsou hrazené z velké části z grantové politiky, aby osobní asistence vůbec měla smysl. V loňském roce to poprvé nebyla věc ministerstva práce a sociálních věcí, ale věc kraje. Ti nám z požadované částky, 70 procent nákladů, dali 12 procent. Takže místo zhruba 16 milionů korun jsme dostali milion a půl a to je nějakých 12 procent toho, co jsme chtěli. Z toho se nedají msty po celý rok pokrýt."
Společnost Reditus má asi 70 osobních asistentů ve zhruba 30 školách celého kraje. Třeba v Kopřivnici, Ostravě nebo Karviné. Tam konkrétně v Základní škole U Lesa. Už dva roky ji navštěvuje malý Marek. Je na vozíku po mozkové obrně. Když se jeho babička Jarmila Suchánková dozvěděla, že by měl vnuk přijít o asistentku, bylo jí do pláče. "Je to nepříjemné, ale co máme dělat. V televizi mluví o tom, co všechno se dělá pro postižené děti, a teď najednou slyšíte, že to je úplný obrat."
Pan Roman Raszkiewicz má ve škole syna, který se také bez osobní asistentky neobejde. Informaci, že na služby asistentů nejsou peníze, přijal poměrně klidně. "Pro někoho to je katastrofa, pro někoho je to nepříjemné. Já se snažím s těmi problémy vyrovnat tak, že to beru, jak to je. Je to nesmysl, ale co se dá dělat."
Škola i rodiče se shodují, že výuka handicapovaných dětí není bez asistentů možná. Když nedostala dotace nezisková organizace, která asistenty zaměstnává, musí peníze sehnat právě škola a rodiče. V případě Základní školy U Lesa je to pro dva asistenty ročně dohromady 72 tisíc korun. Ředitel Tomas Vlachopulos má z této částky těžkou hlavu. "V žádném rozpočtu, a to mi dají asi všichni kolegové za pravdu, není počítáno s tím, že bychom měli dofinancovávat osobní asistenci."
Rodiče dosud za osobní asistenci při školní výuce neplatili nic. Od září by to mělo být jiné. 1000 korun měsíčně. Je to problém, říká Roman Raszkiewicz. Bude se šetřit, kde se dá. "Ty peníze nedostanou děti v jiných věcech. Musí se šetřit buď na potravinách, na zdraví nebo na pomůckách pro postižené děti."
Rodiče handicapovaných dětí, a nejen z Karviné, se dostali do svízelné a současně absurdní situace. Za to, že jejich dítě na invalidním vozíku plní povinnou školní docházku, by měli platit. Nebo mají druhou možnost. Mohou osobního asistenta dělat svému dítěti sami.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S inflací jsme na tom tragicky. Může za to nezvládnutá energetická politika, kritizuje Havlíček
-
Ukrajina opět útočí v Kurské oblasti. ‚Může to být trumf pro poválečné vyjednávání,‘ říká Petráš
-
Soud našel při přepočítání hlasů v Libereckém kraji chyby. Stačilo! se do zastupitelstva přesto nedostalo
-
Francouzská armáda potvrdila, že z výcviku dezertovaly desítky Ukrajinců. Úřady je nesmí zadržet