Rozhlasový univerzál Radek Krajíček je aprílový sedmdesátník
Radomír Krajíček se do křesla mistra zvuku v režii číslo 1 usadil koncem roku 1972. A v následujících 20 letech toho v ostravském rozhlase stihl vyzkoušet opravdu hodně.
Jako absolvent Střední průmyslové školy strojní s rozšířenou výukou elektrotechniky a jazyků, zároveň dálkově studovaný na konzervatoři obor hra na varhany a dirigování byl a je ideálem rozhlasového univerzála. Kromě základní profese technické v hudební i slovních režiích pracoval v technické kontrole, účastnil se přenosů i živého zpravodajského vysílání ze studia, ba i hovoření na mikrofon.
Čtěte také
Legendární je jeho hlášení přesného času, vyhecovaného kolegou, kdysi také technikem, posléze sportovním reportérem Emilem Bicanem. Radek si na sebe hned brzo ráno ušil bič: „Současně se šestou tečkou časového znamení bude šest hodin.“ Cvičně to zvládal perfektně málem i pozpátku, naživo tréma přece jen zapracovala.
Radek Krajíček strávil v ostravském rozhlase dobrých 20 let, při zeštíhlování našeho podniku po roce 1990 po univerzálovi jeho schopností rády sáhly soukromé stanice; dodnes pracuje pro jednu nejmenovanou televizní společnost.
Byla a je s ním sranda, nejen proto, že se narodil na Apríla. Ví už taky, jak blízko je to „na druhou stranu“, nedávno prožil takzvaný restart srdce. Elektrický, samozřejmě, když na to má tu průmyslovku. Uvažovali jsme, co by se stalo, kdyby zrovna vypnuli proud. Inu, řehtali jsme se jako koně...
Radku, všechno nejlepší!
Související
-
Milan Kaplan, organizátor moravské folkové scény, slaví sedmdesátku
Milan Kaplan, textař, moderátor, organizátor Folkových kolotočů, vedoucí klubu Delta a jeden čas také technik ostravského rozhlasu, má právě sedmdesát.
-
Pavel Dobeš sedmdesátiletý. Poslechněte si, jak se stal symbolem ostravského folku
Před 70 lety se ve frýdecké porodnici narodil Pavel Dobeš. Písničkář, který se v první polovině 80. let stal symbolem ostravského městského folku.
-
Šíře hudebního záběru ostravského rozhlasu v průběhu desetiletí
Na šesti ukázkách vám chceme představit šíři hudebního záběru ostravského rozhlasu v uplynulých desetiletích. Poslechněte si naše Tóny málem zapomenuté.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.