Školáci z Lubiny u Kopřivnice vyrazí na zajímavý výlet. Pojedou navštívit české vesnice v Banátu

7. květen 2017

Výpravu do tisíc kilometrů vzdáleného Banátu zahájí dnes dvacet dětí z malotřídní základní školy v kopřivnické části Lubina. Spolu s učiteli a rodiči vezou do Čechy obývané oblasti na pomezí Rumunska a Srbska hlavně knihy a učebnice, které tamním krajanům osvěží znalost češtiny. Čtvrťáci a páťáci navíc nacvičili několik písniček.

Ve třídě stojí před tabulí deset čtvrťáků a páťáků. Pavel je nejvyšší z nich. „Budeme asi zpívat deset písniček, z toho bude jedna anglická, Cup song, kterou se učíme už hodně dlouho, a moc se nám líbí. V písničce se prostě ťuká kelímkama do rytmu a během toho se i zpívá,“ vysvětluje.

„Vezeme hodně výtvarného materiálu, ať už to jsou třeba krepové papíry nebo výkresy. Ale nejvíce je samozřejmě učebnic pro malé cizince, učebnice po výuku jazyka českého a slabikáře. To byl největší požadavek z těch rumunských škol,“ ukazuje plné tašky a krabice v kabinetě ředitelka ZŠ Kopřivnice-Lubina Ivana Davidová.

Děti z lubinské malotřídky nacvičují Cup Song

Nápad pomoct Čechům v Banátu vznikl vloni při její návštěvě v obci Eibentál. Příprava zájezdu a hlavně shánění darů trvalo půl roku. Dvěma tisíci korun přispěl třeba Studentský dobrovolnický klub ADRA z Frýdku-Místku.

„Za to jsme koupili deskové hry hlavně zaměřené na češtinu, ať se ty děti mohou rozvíjet především v mateřské škole,“ říká členka klubu Štěpánka Davidová.

V Banátu žijí potomci Čechů už téměř dvě staletí. V chudém regionu je většina lidí bez práce.

Do Rumunska míří i lubinský kaplan Jakub Vavrečka. Do Banátu veze kromě pozdravů také české bible a zpěvníky. „Měla by tam být minimálně jedna mše svatá a pak taky plánuju májovou pobožnost, při které si budou moc zazpívat písničky, které snad ještě dobře znají,“ věří kaplan.

Ředitelka školy Ivana Davidová ukazuje slabikáře, které do Banátu povezou

„Naši učitelé, kteří odjíždějí z naší školy, vlastně budou učit ty české děti a naše děti v tom Rumunsku, takže to bude taková spolupráce a bude to obohacení nejen pro naše děti, ale naši kantoři si prostě zkusí něco jiného,“ dodává ředitelka školy Ivana Davidová.

Děti i dospělí budou v Banátu bydlet v místních rodinách.

autor: Michal Polášek