Slniečko je kapela, která to umí rozjet a baví

28. únor 2023

V magazínu Folki tentokrát uslyšíte hlavně slovenskou kapelu Slniečko s Petrem Remišem, závěr pak bude patřit beskydské písničkářce Kaczi.

Slniečko je folkrocková kapela s nádechem punku ze slovenských Piešťan. Na hudební scéně se pohybuje od roku 1983, tehdy pod názvem Punto a rybacé hlavy. Což se ale nelíbilo komunistům a tak kapela přijala recesistický název Slniečko.

Hlavou kapely je Peter Remiš, který kromě skládání písniček píše poezii a blog. V kapele pak nelze přehlédnout houslistku portugalského původu Barbaru Barros.

Kaczi je v našem regionu už dobře známá. Hraje na kytaru a akordeon, někdy ji doprovází kapela. Hudbu i texty si skládá sama, spolupracuje s řadou muzikantů a ráda chodí po horách, vystoupení pořádá třeba na vrcholu Lysé hory.

Všechny nahrávky, které v magazínu Folki uslyšíte, byly zaznamenány na loňském Folkovém kolotoči v Ostravě.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.