Slovenské soudy už řeší případy nedobrovolné sterilizace

20. červenec 2005
Zprávy , Zprávy

Problém sterilizace spojil romské ženy z Ostravska a Slovenska. Trojice žen se vydala do Spišské Nové vsi, kde se setkaly s početnou skupinou Slovenek, které si stejně jako ony stěžují na nedobrovolnou sterilizaci. Na rozdíl od našich východních sousedů česká policie zatím teprve prověřuje osm trestních oznámení. Na Slovensku už se mnoho lékařů dostalo před soud.

Eleně Gáborové je 36 let. Žije v Ostravě Přívoze má dva syny, vytouženou holčičku už mít nemůže. Tvrdí, že jí porodník bez jejího souhlasu podvázal vaječníky. "Ve 21 letech mi udělali sterilizaci. Vůbec jsem nevěděla, co to je, a sama bych si to nikdy nedala udělat."

Elena se nedávno vrátila ze Slovenska, kde se setkala s romskými ženami, které mají stejný problém. Přesto ji u našich sousedů mnohé věci překvapily. "Na tom Slovensku jsem měla pocit, že maminky jsou moc mladé, už v patnácti letech už měla dítě a v sedmnácti už měla udělanou sterilizaci. Neměly moc dětí. Vždycky jsem si myslela, že na Slovensku mají romské ženy víc dětí než u nás. Překvapilo mě, že měly jedno nebo dvě děti a už měly udělanou sterilizaci. Každá z nich, když o tom mluvila, měla v očích slzy. Určitě chtěly více dětí."

Na Slovesnko jela i Markéta Lunáčková z občanského sdružení vzájemné soužití, které se problémem sterilizace delší dobu zabývá. I ji příběhy slovenských žen překvapily. "Co se týká přístupu lékařů na Slovensku, je to těžší. Hodně mě překvapilo, že tam mají zvlášť pokoje pro romské ženy a zvlášť pro bílé. Ve sprchách je to to samé. Romské ženy nemohou chodit do společných místností s ostatními maminkami. Musely zůstat na pokoji. Maminky tam třeba mají i patnáct roků, to znamená, že jsou sterilizovány v sedmnácti dvaceti letech. V České republice máme jen pár podobných případů."

Osm romských žen z Ostravska už podalo trestní oznámení. První z nich už byla na výslechu u havířovského policejního komisaře. Ostatní čeká výslech po prázdninách. Mnohé z nich si však stěžují, že nemocnice zničily zdravotnickou dokumentaci. Potvrzuje to Markéta Lunáčková ze sdružení Vzájemné soužití, které jim pomáhá. "Některá ta zdravotní dokumentace, která by měla být správně podle zákona 99 let uchovávána, byla skartována. Jedné mamince přišlo od komise z ministerstva zdravotnictví, že má doplnit důkazy, protože o jejím pobytu v nemocnici ani o provedeném zákroku není nikde žádný zápis. Ten zákrok byl proveden před třinácti lety a chybí dokumentace. To se nesmí, není to podle zákona."

Vítězslav Klíma z ministerstva zdravotnictví už dříve řekl, že jejich resort se těmito případy začal zabývat. "Ministerstvo zdravotnictví ustavilo k řešení stížností romských žen na sterilizace poradní sbor, který je orgánem paní ministryně."

Na Slovensku už policie mnohé z případů uzavřela a poslala kauzy k soudu, říká Markéta Lunáčková ze sdružení Vzájemné soužití. "Většina maminek už měla výslechy, řešilo se to se soudem, lékaři už byli vyslýcháni u soudu. Jsou tam ve srovnání s Českou republikou o krok dopředu. Jenom mě zaráží, že oni považují lékaře hned na druhém místě za bohem. Pro ně je to víc než soudce, tudíž v tomhle ohledu to bude složitější."

Jestli lékaři, kteří romským ženám podvázali vaječníky, spáchali trestný čin, teď řeší policie. Jestli za to budou nemocnice muset platit odškodnění, by měl co nejdříve rozhodnout ostravský Krajský soud. Jedna z nich tam podala civilní žalobu a žádá rovnou jeden milion korun.

autor: ada
Spustit audio