Sochařský ateliér Jakuba Gajdy je jediným pozůstatkem třebovického zámku

20. březen 2023

Slyšeli jste o sochařském ateliéru v ostravských Třebovicích? Dlouhá léta v něm tvoří sochařský rod Gajdů, který prostor v minulém století odkoupil. Původně ale ateliér patřil k dnes už zaniklému třebovickému zámečku.

Vysoké stropy, neskutečná zima, ale jedinečná atmosféra. Tak na vás dýchne sochařský ateliér v ostravských Třebovicích, kde kdysi tvořila dcera zámecké paní a sochařka Helena Scholzová. Dnes ateliér poskytuje zázemí sochařskému rodu Gajdů. Do Třebovic vás zveme společně s Ilonou Rozehnalovou z ostravské Fiducie a sochařem, restaurátorem a majitelem ateliéru Jakubem Gajdou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.