Spolek Mendel se připravuje na oslavy 200. výročí narození slavného hynčického rodáka

Johann Gregor Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Bude to už 200 let, co se Mendel narodil v Hynčicích u Vražného na Novojičínsku.

Zkoumání dědičnosti je první, co člověka napadne u jména slavného hynčického rodáka Johanna Gregora Mendela. Přírodovědec, zakladatel genetiky a opat augustiniánského kláštera ve Starém Brně se v Hynčicích u Vražného narodil před 200 lety.

Výročí připadá na příští rok a místní Spolek Mendel už nyní promýšlí podobu oslav. Rád by třeba před rodným domem, který navštěvuje i dost cizinců, viděl novou bustu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.