Spory kolem plánované spalovny v Karviné stále neskončily
Spory kolem plánované spalovny v Karviné stále neutichly. Ministerstvo životního prostředí s postavením krajského centra na zpracování odpadů za pět miliard souhlasí. Karvinský magistrát i další obce ale mají k projektu mnoho výhrad.
Ze spalovny, kde se bude pálit smetí z celého kraje, máme strach. Už tak tady dýcháme jedy, říkají obyvatelé Karviné. Předseda sdružení Frygato-eko Václav Gavlovský organizoval proti stavbě petici. Nasbíral 5000 podpisů a je připravený bojovat dál.
„Měl jsem představu, že ministerstvo životního prostředí, které by mělo být hlavním představitelem a ochráncem přírody, že vydalo takové stanovisko, mě velice překvapuje. Ale rozhodně nezůstaneme pasivně sedět,“ říká Gavlovský.
Souhlas ministerstva vyděsil i lidi ve Stonavě. „Já tvrdím, že naši lidé snášejí velice špatné podmínky životního prostředí a ještě se jim nakládá to nejhorší, co v republice vytváříme,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.
Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí vysvětlila, proč vydali kladné stanovisko. Investor musí splnit ještě 40 ekologických podmínek. „A pokud ten investor podmínky splní, vliv na životní prostředí by neměl být nijak významný,“ dodává.
Karvinský primátor Tomáš Hanzel ujišťuje, že o spalovně ještě definitivně rozhodnuto není. „To ještě neznamená, že Karviná bude bezvýhradně souhlasit s tím, aby ta spalovna u nás stála. Máme ještě několik možností, jakým způsobem stavbu zastavit nebo zkomplikovat,“ upozorňuje primátor.
Karviná například pro spalovnu nemusí vydat stavební povolení.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Divokých 100 dní s Trumpem. Druhé období zahájil s nejnižší popularitou od dob Eisenhowera
-
Rodinná pouta a právník, který mluvil. Kauzu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra šetří policie
-
ONLINE: Ruský dronový útok způsobil v Kyjevě požár a zranil ženu. Opět fungovala protivzdušná obrana