Stát navýšil dotace na obnovu kůrovcem poničených lesů. Příspěvky vyplácí i kraj

29. prosinec 2018 05:50

Procházky po lesích už na mnoha místech nejsou to, co bývaly. Hluboké lesy se kvůli kůrovci často změnily na rozsáhlé holiny. Majitelům lesů včetně drobných vlastníků teď může náklady na povinné zalesnění zcela zaplatit stát. Kraj zase řeší poškozené lesní cesty po odvozu dřeva.

Hodně benzínu do pil a ostré řetězy budou potřebovat lesní dělníci i v roce 2019. Podle předpovědí se kůrovcová kalamita zřejmě ještě zhorší a to Moravskoslezský kraj je na tom spolu s Vysočinou zdaleka nejhůře.

Podle zákona musí do dvou let majitel lesa plochu znovu zalesnit. Ministerstvo zemědělství chce teď pomocí dotací zajistit pestřejší složení lesů, říká Tomáš Kejzar z odboru koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství.

„Obnovit je dřevinnou skladbou, která je příznivější pro budoucnost, to znamená snížit zastoupení toho, řekněme, kritizovaného, nicméně stále ještě nezbytného smrku. A zvýšit zastoupení zejména listnatých dřevin, ale třeba i jedle,“ dodává Kejzar.

Peníze na obnovu lesa můžou kromě obcí nebo firem získat i drobní vlastníci, kteří mají kousek lesa třeba u domu nebo chaty. Stát vyplatí od 80 až do 100 procent nákladů na obnovu lesa. „Je to omezeno v podstatě jenom nějakou minimální limitní částkou 1000 korun na příspěvek,“ upřesňuje Kejzar.

Kde by ty značky mohly být? Kvůli kůrovcové kalamitě mizí z lesů na Valašsku turistické značení

Lesy v okolí Rožnova ničí kůrovec a sucho

Lesy na Valašsku jsou v některých místech pro turisty nepřehledné.

Žádosti přijímá moravskoslezský krajský úřad. Ten zároveň nabízí drobným majitelům vlastní dotační peníze na obnovu vytěžených lesů. „Jedná se zejména o podporu ochrany lesa, zřizování takzvaných oplocenek pro ochranu nových sazenic, pořizování lapačů hmyzu a podobně,“ říká náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).

Hejtmanství navíc prosadilo vypsání programu na ministerstvu pro místní rozvoj, který pomůže obcím opravit silnice poničené těžkými auty, které odvážejí kůrovcové dříví. „Vytvořili jsme funkci takzvaného krajského koordinátora, který má na starosti mapování těchto cest v souvislosti s těžbou tak, aby se neopravily silnice, kde ještě bude odtěžováno,“ dodává Uvírová.

V únoru se potřetí sejde kalamitní štáb složený z úředníků, zástupců majitelů lesů a lesníků. Na jeho popud už pracovníci hejtmanství několikrát vyzývali majitele napadených lesů k odtěžení stromů.

autor: Michal Polášek
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy