Stavba přehrady v Nových Heřminovech má začít nejpozději v roce 2020, oznámilo Povodí Odry

21. březen 2017
Zprávy , Zprávy

Výstavba vodní nádrže v Nových Heřminovech na Bruntálsku by mohla začít v roce 2020. Oznámili to zástupci Povodí Odry. Státní podnik už vykoupil 98 procent potřebných pozemků a už v příštím roce chce požádat o územní rozhodnutí. Obec, která má částečně zmizet pod vodou, se ale hodlá bránit.

Termín stavby už muselo Povodí Odry měnit několikrát. Ani teď ale podle starosty obce Ludvíka Drobného (SNK) nemusí být konečný.

„Už se trošku v těch jejich termínech, kdy začnou stavět, přestávám orientovat. Ale neprodáme žádné pozemky, což nám ani neumožňuje platné referendum, a budeme prostě blokovat, co blokovat půjde,“ říká starosta.

I s dalšími odpůrci přehrady žádá dlouhodobě o revizi rozhodnutí vlády z roku 2008, které stavbu umožnilo. Podle starosty tehdy vláda neměla všechny podklady a chyběl například hlas ekologů.

„Očekáváme, že se na to podívají nějací nezávislí odborníci. V případě, že řeknou, že je to všechno v pořádku, že opravdu toto je to ideální řešení, tak se dál nemáme o čem bavit, a přehrada se může stavět,“ dodává Drobný.

Šéf Povodí Odry Jiří Pagáč ale podobný návrat do minulosti odmítá. „My už to opravdu považujeme za zbytečné, překonané. Pojďme se už soustředit na to, co bude, co se bude realizovat. Tam bychom měli napnout síly a snažit se domluvit. Vyvlastňování je pro nás až ta krajní mez,“ říká Pagáč.

V rámci výstavby přehrady a další prvků, které mají před velkou vodou ochránit až šest tisíc lidí, stát uvolní 425 milionů korun na kompenzaci pro obec Nové Heřminovy. Částka může podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) pomoci s rozvojem oblasti.

Nové Heřminovy

„Nabízí se tady možnost poměrně výrazných kompenzací, které se dají využít pro rozvoj turistického ruchu, který já považuji pro tuto oblast za klíčový,“ míní hejtman.

Peníze mají jít například na zasíťování pozemků, stavbu fotbalového hřiště, pláží, cyklostezek nebo kanalizace.

autor: stj
Spustit audio