Stavbaři opravují opevnění Archeoparku Chotěbuz

19. srpen 2018 14:12

Archeopark v Chotěbuzi dostane nové opevnění. Po rekonstrukci by se mělo naplno otevřít návštěvníkům na konci příštího roku.

Stavaři teď ve spolupráci s archeology rozebírají ztrouchnivělé palisády. Staré poškozené dřevo čeká ekologická likvidace.

„Místo něj přijdou zcela nové kůly, ty se budou v letošní zimě teprve těžit. Provádí se to z titulu zimní těžby, kdy to řezivo má menší obsah mízy,“ vysvětluje stavbyvedoucí Petr Piprek.

Archeopark v Chotěbuzi – Podoboře se po dvouleté pauze otevírá veřejnosti

Nová vstupní budova do Archeoparku

Podobora v Chotěbuzi na Těšínsku je významnou archeologickou lokalitou. A posledních několik let i oblíbeným turistickým cílem. K prvnímu osídlení zde došlo už v pravěku. Největšího rozkvětu se oblast dočkala v době Slovanské. Toto historické období představuje zdejší Archeopark, který tu otevřeli v roce 2005.

„Investice nám umožní zpřístupnění této archeologicky mimořádně atraktivní lokality na další období, protože bohužel ty dřevostavby podléhají zubu času a v současné době si nemůžeme dovolit pouštět do areálu veřejnost,“ říká ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

„Hradba nám pomalu mizí, moc hezký pohled to rozhodně není, ale věříme, že v příštím roce budeme mít návštěvníkům co nabídnout,“ vedoucí archeoparku Lenka Ježová Bichlerová.

Obnova archeoparku vyjde na zhruba 25 milionů korun, pokryjí ji dotace.

autor: stj
Spustit audio

Související