Sto let NDM: Krize...

22. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Divadelní opona (ilustr. obr.)

Třicátá léta 20. století byla velmi dramatická, ale hrát se muselo, i kdyby na chleba nebylo. A to často v té době nebylo.

Když v Evropě ve 30 letech zuřila krize, bojovalo o přežití i Národní divadlo moravskoslezské. Není se co divit, vždyť na konci roku 1932 evidoval ostravský pracovní úřad téměř 12 tisíc nezaměstnaných.

V 17. části rozhlasového seriálu z historie nejstaršího ostravského divadla se vrátíme do roku 1933, tedy do doby, kdy se v Německu dostal k moci Adolf Hitler. Což byla hodně špatná zpráva. Dobrou zprávou pro ostravské divadlo bylo, že šéfem činohry byl v té době už tři roky Jan Škoda.

Kromě jiného se taky dovíme, co je to kasaštyk. Zatím můžeme prozradit, že je to něco, z čeho se raduje každá umělecká produkce.

autor: ele
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.