Šváb chuťově není špatný, ale lidé u něj mají největší blok, říká Milan Václavík ze spolku Hmyz na talíři

17. březen 2019
Vařte s námi

Už zhruba rok je u nás hmyz schválen jako potravina. Ale prozatím nečekejte, že na menu v restauracích uvidíte třeba fritovaného švába. Daleko spíš se vám do jídla vloudí nepozorovaně jako hmyzí moučka, bohatý zdroj proteinů.

Entomofágie. Pod tímto cizím slovem se skrývá využívání hmyzu jako potraviny. Na světě žije přibližně 1500 druhů jedlého hmyzu. S výjimkou Evropy a Severní Ameriky si na něm běžně pochutnává celý svět.

Ale i u nás už máte možnost ochutnat v rámci nejrůznějších festivalů či degustačních večerů třeba osmažené moučné červy či kobylky na víně. Ve Frýdku-Místku je připravoval Milan Václavík ze spolku Hmyz na talíři, se kterým jsme si povídali.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...