Syrský Zorba z ostrova Lesbos

28. červenec 2020

Otevřené srdce norské zpěvačky Marthe Valle. Reggae skupiny Democratoz z alžírského přístavu Oran a finské lidové tance od dvojice Jussi-Pekka Piirainen & Venla Ilona Blom.

Nucená domácí izolace zřejmě leckoho vedla k přesvědčení, že je vhodné splatit osobní posluchačské dluhy. Zkrátka že nastal čas seznam nenaposlouchané hudby pořádně zkrátit. Snaha byla, jenomže hudba je řeka s mnoha deltami a tak při studování neznámých kapel se člověk často ocitl úplně někde jinde, než původně zamýšlel, a když už tam byl, tak nějak se rozhodl tam zůstat, čímž došlo k tomu, že ten seznam nejenže zůstal stejně velký, dokonce se ještě rozšířil. Na radosti z nových objevů to však nic neubralo.

Skupina Democratoz žije v alžírském přístavu Oran, rodišti stylu rai. „Prochází našimi žilami jako krev, protože jsme v téhle hudbě odmalička vyrůstali, ale hodně nás inspirovalo rastafariánské poselství Boba Marleyho, takže náš rai zní trochu jinak,“ tvrdí kytarista a zpěvák Sadek Bouzinou. Democratoz v uplynulých letech objeli půlku světa, ale k debutovému albu Mazel se odhodlali až nedávno. Zní tak, jak bychom předpokládali: rai na něm volně přechází do reggae, rocku a naopak. Kultovní, od skupiny už léta oblíbená skladba Mazel shrnuje historii Alžírska, země kde ať už se v minulosti stalo, co se stalo, žijí podle přesvědčení skupiny lidé pokoušející se změnit věci k lepšímu a beze strachu z následků.

Kytarový akustický virtuóz hraje jako Rodrigo a Gabriel dohromady a neuvěříte, že před vámi stojí jen sám jediný Jussi-Pekka Piirainen z finské Karélie. Omračujícím způsobem zvládá snad všechny základní světové techniky fingerstyle a protože je zamilovaný do severské tradiční hudby, v podstatě vynalezl nový žánr. Jako zhypnotizovaní zpočátku zůstanete, když se k němu přidá zpěvačka a beatboxerka Venla Ilona Blom z vokální skupiny Tuuletar, to už totiž hlava opravdu nebere. Albem Matka (The Path) si dvojice vytyčila navíc hodně náročný úkol: ďábelsky se nechat inspirovat severskými lidovými tanci. Těžko pak říct, co vás překvapí víc, jestli to, jak se jim tak třeskutý nápad podařilo zrealizovat nebo fakt, že něco tak originálního a strhujícího jste už dlouho neslyšeli. Na experimentálně laděném, přesto melodicky velmi přístupném albu se podílela také akordeonistka Viivi Maria Saarenkylä z dvojice Vildá a jeden z nejlepších finských houslistů Olli Sippola a houslová sekce skvělé skupiny Frigg.

S propuknutím korovinarové epidemie bylo jasné, že spousta bohulibých projektů půjde stranou a ty nejpalčivější problémy zmizí na čas z drobnohledu. Bavili jsme se fotografiemi z liduprázdných ulic evropských metropolí a zcela zapomněli, že existují i jiné obrázky. Ty z přeplněného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos patří k nejotřesnějším, přímí svědci a světové agentury dokonce mluví o nelidských podmínkách, ve kterých tu bez zdravotní péče a na pokraji hladu trpí hlavně děti. A těm norská zpěvačka Marthe Valle věnovala album Every Child is a Prophet, natočené se syrskými hudebníky a skladateli za podpory norského ministerstva zahraničí a proslulého, na lidská práva zaměřeného labelu Kirkelig Kulturverksted.

„Ve svém ostrovním vězení na Lesbu jsou nuceni žít v děsivém prostředí, vystaveni neustálému násilí, nedostatku svobody a práv přiznaných migrantům, žijí. Vzhledem k přímému porušování lidských práv a vážným lékařským a psychiatrickým problémům, kterým čelíme každý den, je zřejmé, že tábor Moria je v krizovém stavu,“ napsala v otevřeném dopise organizace Lékaři bez hranic a Marthe se k ní přidala s výzvou: „Otevřeme svá srdce a začněme se chovat jako lidské bytosti. Každé díte je prorokem, ať už se narodí v nemocnici nebo ve stanu.“ Z její strany nejde o soucitný humanismus na dálku: už před lety se úspěšná popová zpěvačka vydala do tábota pracovat jako zdravotní sestra.

„Je obtížné si představit co se s lidskými životy v táboře děje. Cítím se často naprosto bezmocná a proto jsem se spojila se syrskými hudebníky a básníkem Adnanem Alaoda a v Istanbulu jsme natočili album, které snad lidem otevře oči,“ řekla Marthe, autorka většiny skladeb a překladatelka arabských textů do angličtiny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?