Taxikářům dramaticky klesají tržby. Kvůli zákazu vycházení není o jejich služby zájem

4. listopad 2020 12:09
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Taxislužba

Zákaz vycházení dramaticky ovlivňuje výdělky taxikářů. Největší tržby měli obvykle právě ve večerních a nočních hodinách, kdy vozili návštěvníky restaurací a barů. Kvůli omezení pohybu teď o jejich služby není zájem a pro některé to může znamenat i konec podnikání.

Vzhledem k platným epidemickým opatřením se taxikářům zákazníci příliš nehrnou. Například u nádraží Opava východ je většinu dne prázdno. „Často čekáme hodinu a půl nebo dvě, někdy se nic nepohne i tři nebo čtyři hodiny. Jedeme pak většinou domů se ohřát a pak se vracíme zpátky. S nulovým výdělkem,“ říká Českému rozhlasu Ostrava taxikář Petr Kuděla.

Čtěte také

V porovnání s jarem se situace výrazně zhoršila. „Jsme prakticky o 60 procent více času v autě a máme o 60 procent nižší výdělky, než bylo obvyklé. Veřejné akce jsou zrušené, nic se neděje a je tady mrtvo, takže není koho vzít,“ říká Kuděla, který podle svých slov minulý měsíc pracoval 236 hodin, tržby však byly pouze třiceti až čtyřicetiprocentní oproti obvyklým hodnotám. „A to za 40 až 50 více hodin strávených v autě,“ doplňuje.

Více odpracovaných hodin pro taxikáře znamená i méně času s rodinami. „Čas strávený v práci je tak dlouhý, že se doma skoro neohřejeme, a snažíme se hlavně vydělat peníze. To má dopad na domácí pohodu a dochází k rozepřím, že pořád fungujeme a nejsme tak doma. Na druhou stranu se musíme nějak živit,“ popisuje Petr Kuděla.

Zákaz vycházení je problémem i pro další taxikáře z Moravskoslezského kraje. Řada z nich si dokonce musí přivydělávat jinou prací. „Ježdění mě nyní neuživí, musel jsem si najít brigádu. Jsem zhruba na dvaceti procentech výdělku,“ říká taxikář Tomáš Pavlinský, který ztráty počítá v desítkách tisíc a dodává, že řada jeho kolegů už musela i skončit.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související