Tříkráloví koledníci už mají napilno

20. prosinec 2014
Zprávy , Zprávy

Přestože ještě nebyl ani Štědrý den, tříkráloví koledníci mají už teď napilno. Vrcholí totiž přípravy tradiční lednové sbírky, v rámci které dobrovolníci přestrojení za Tři krále chodí od domu k domu a vybírají peníze pro potřebné.

Zásobu pokladniček už mají připravenou třeba v Ostravě-Hrabové. „Přivezla jsem několik pytlů. Nejsou jen pro Hrabovou, jsou i pro další místa,“ říká koordinátorka Tříkrálové sbírky za Charitu Ostrava Veronika Curylová.

O oblast Hrabové se stará jedna z dobrovolnic, paní Marie Volná. „Tady je kasička, křída, kalendáře, cukr... Přijdou dcery, nachystáme si to do košíčků a budeme chodit. Děláme to už od začátku, je to už čtrnáct roků. Začínali jsme se třemi pokladničkami,“ vzpomíná dobrovolnice.

„Každý rok se to snažíme něčím oživit a rozhodli jsme se nechat ušít tříkrálové obleky. Třeba tady v Hrabové to mají hezky ušité. Dělali si to sami a podle nich jsme si vzali příklad. Nechali jsme jich letos ušít asi dvě stě kusů, ve dvou barvách – bílé a červené. Šili nám je ve startovacích bytech v charitním středisku svaté Lucie,“ dodává koordinátorka.

V posledním ročníku sbírky se podařilo vybrat rekordních téměř 83 milionů korun, o rok dřív to bylo necelých 77 milionů.

První tříkráloví koledníci vyjdou do ulic už 1. ledna.

Tři králové
autor: Jana Jeckelová
Spustit audio