Tropické počasí zvyšuje riziko infekčních onemocnění

21. červenec 2010
Zprávy , Zprávy

V tropických dnech je třeba dbát na své zdraví. Na to upozorňují moravskoslezští záchranáři, kteří denně vyjíždějí ke kolapsům nebo řeší zdravotní komplikace způsobené horkem. Tropické počasí také zvyšuje riziko infekčním onemocnění, zejména průjmových.

Od začátku roku zaznamenali hygienici v Moravskoslezském kraji na 2000 případů kampylobakterióry a salmonelózy. Jednoznačně dominuje kampylobakterióza, kde je zdrojem nákazy nedostatečně zpracované drůbeží maso. V horkých dnech nebezpečí nákazy roste.

Lidé se mohou nakazit třeba při špatném skladování a rozmrazování kuřete. „Když se třeba to kuře nechá rozmrazit v chladničce a pod ním je připravený například zeleninový salát, tak do něj stéká voda z kuřete a je tady riziko, nebezpečí,“ říká Josef Matuška z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Moravskoslezští záchranáři pak varují před zdravotními komplikacemi způsobenými horkem, jako jsou například kolapsy. Přitom se tomu dá snadno předcházet. Samozřejmostí je dodržování pravidelného pitného režimu a nepřeceňování svých sil.

„V horkých dnech je v každém případě vhodné zvážit míru fyzické zátěže a zejména její načasování, tedy ne přes poledne, kdy je teplota nejvyšší, ale třeba v ranních nebo večerních hodinách. Platí to pro všechny věkové skupiny, nicméně více ohroženými jsou malé děti a senioři, nebo chronicky nemocní,“ připomíná mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

autoři: Ivan Sekanina , Kateřina Daňková
Spustit audio