U hlavního nádraží v Ostravě začala demolice starých objektů. Bude tam muzeum MHD

10. listopad 2017
Depozitář historických vozidel - tramvaj č. 25

Vedení Ostravy vybralo návrh podoby muzea městské hromadné dopravy. V soutěži vyhrál koncept rakouského studia BWM Architekten. Základem expozice budou historické tramvaje, trolejbusy a autobusy. Na vybraném místě u hlavního nádraží v Přívoze už začaly demolice některých vykoupených budov.

Hlavní vstup do budoucího muzea by měl být ve Wattově ulici. Díky demolicím některých okolních budov vyniklo asi sto let staré trojhalí, které tady má zůstat a stát se výstavním prostorem.

„Je to něco nového. Když můžeme vystavovat rezavé pece, proč ne staré tramvaje. Já jsem pamětník. Hromadnou dopravu v Ostravě využívám od roku 1955,“ těší se na muzeum dlouholetá obyvatelka Přívozu Anna Kaločová.

Podle asi čtyřicetiletého Jiřího by mohlo muzeum prospět rozvoji celé čtvrti. „Přívoz by se mohl zviditelnit. Kdysi to byla krásná část Ostravy, teď je taková šedá a špinavá. Snad to bude vypadat lépe,“ doufá pan Jiří.

To byl i jeden z důvodů, proč se město pro Přívoz rozhodlo. „V rámci výběru místa nám připadne strategické umístit muzeum do Přívozu vedle hlavního nádraží. Jednak proto, abychom dali jasně najevo, že Ostrava považuje lokalitu hlavního nádraží za vstupní bránu do města. Umístění muzea do této části Ostravy by mělo směřovat k tomu, že i tato část se trošičku pozvedne,“ vysvětluje radní Lukáš Semerák (Ostravak).

Muzeum by mělo být zajímavé nejen sbírkou historických tramvají, trolejbusů a autobusů, která je třetí největší v republice, ale i dalšími atrakcemi pro celou rodinu. Budou ve vnitřní i venkovní části areálu.

„Chceme, aby tam byly edukativní programy, které ukážou dětem a mladým, jak funguje například elektromotor, jak fungují souvislosti MHD. Myslíme i na aktivity pro předškolní děti – v jednom návrhu je visutá dráha s elektroautíčkem,“ dodává Semerák.

K rozhodnutí města přispěli členové Kroužku přátel MHD Ostrava, kteří se o historické vozy roky starají. „Vozidla jsou uzavřena v areálu a moc se mezi lidi nedostanou. Jsou to jen mimořádné akce. Místo v Přívoze je mimořádně výhodné,“ říká za kroužek Kamil Bárta.

Muzeum by se mělo začít stavět v roce 2019.

Historická tramvaj ostravského dopravního podniku