Unikáty na zámku v Novém Jičíně. Najdete tam klobouky prezidentů nebo stařičký parní stroj

28. prosinec 2023

Klobouky několika prezidentů nebo nejstarší dochovaný parní stroj v Česku. I takové unikáty schraňuje Žerotínský zámek v Novém Jičíně. A tak, i když se na zámku mnoho nedochovalo z původního vybavení, turisté tam mají co vidět.

Hlavním turistickým lákadlem je expozice klobouků s názvem Nechte na hlavě. Věnována je jí největší část výstavních prostor. Celá kolekce je zaměřena na vývoj kloboukové módy a čítá více než 600 kusů, které byly vyrobeny právě v Novém Jičíně.

Zámek lidé najdou hned v centru Nového Jičína, je otevřený celoročně a dobře přístupný i v zimě. Do monumentální stavby, která je současně sídlem Muzea Novojičínska, nahlédneme s průvodcem Filipem Kedroněm.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.