Úspěch ostravských vědců. Nová slitina titanu prodlouží životnost medicinských implantátů

26. duben 2017
Zprávy , Zprávy

Ostravští vědci v laboratořích Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) vyrobili zatím nejpevnější slitinu titanu pro zdravotnické účely. I díky novým poměrům a speciálním tavícím postupům připravili materiál, který mnohem lépe obstojí při zátěžových testech. Implantáty, které lékaři používají při operacích zubů, končetin nebo i srdce, by tak v budoucnu mohly být ještě pevnější.

„Tato slitina má nejen extrémně vysoké pevnostní vlastnosti, ale zároveň je nezávadná pro organismus," řekl Českému rozhlasu Ostrava výzkumník VŠB-TUO Radim Kocich.

Jedinečná slitina titanu a zirkonia z ostravských laboratoří by se díky svým vlastnostem mohla v budoucnu uplatnit při výrobě nejrůznějších medicínských implantátů.

Před třemi lety vše přitom začalo náhodou. Setkáním Lenky Kunčické s profesorem Terrym C. Lowem z coloradské univerzity na vědecké konferenci ve Francii.

„Dali jsme se více do řeči a zjistila jsem, že pan profesor se věnuje slitinám, které jsou použitelné v lidském těle. Tak jsme našli průnik zájmů a začali jsme společně publikovat. Paralelně s publikační činností jsme začali vytvářet i slitinu," popsala Kunčická.

Právě americká strana teď zajistí patent pro slitinu. Už teď ale výsledky výzkumu zaujaly redakci vědeckého časopisu Progress in Materials Science, která je zařadila do dalšího čísla.

„Vychází 135 let a za celou tuto dobu se pouze šesti kolegům z České republiky podařilo v tomto časopise publikovat, přičemž dva kolegové jsou z naší fakulty a jsme na to patřičně hrdí a pyšní," potvrdila proděkanka Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO Adéla Macháčková.

Už teď se navíc o slitinu hlásí první zájemci, kteří chtějí materiál využít například k upevnění zubních korunek do čelistí.

Rotační kování
autor: stj
Spustit audio