Úspěšná malířka Maria Gabánková poprvé vystavuje v Ostravě. Poskytla nám rozhovor

1. listopad 2014
Dobré odpoledne

Když Maria Gabánková opouštěla jako sedmnáctiletá Ostravu, své rodné město viděla znovu až po více než dvaceti letech. Naposledy z kanadského Toronta dorazila malířka i s nákladem svých obrazů. Při té příležitosti jsme ji pozvali k rozhovoru.

Pro malířku Mariu Gabánkovou znamená cesta do rodné Ostravy let přes oceán. Už léta totiž žije v Kanadě, kde kdysi i s rodiči emigrovala. Jak na ty časy vzpomíná a jak prožívá krátké návraty zpět? O tom jsme si s ní povídali ve Slezskoostravské galerii. Právě tam je totiž k vidění vůbec první velká výstava úspěšné výtvarnice v Ostravě.

Marie Gabánková v emigraci potkala nejen svého manžela, novináře a spisovatele Aleše Březinu, ale i další zajímavé osobnosti českého exilu. Vzpomíná na ně v druhé části rozhovoru.

Jen dodejme, že zatím poslední stopa, kterou Maria Gabánková zanechává v Ostravě, je její výstava ve Slezskoostravské galerii, kterou nazvala Neodcházení. Prohlédnout si ji můžete do 23. listopadu.

Výtvarnice Maria Gabánková
autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.