Už příští rok by se mohla na Opavsku znova těžit břidlice

13. říjen 2021

Ve Vítkově na Opavsku se bude znova těžit břidlice. Soukromý investor chce obnovit jeden z místních dolů, ve kterém se pracovalo už v 19. století.  S přípravami už začal. V celém ložisku je podle odhadu několik milionů tun břidlice.

Vcházíme do otvoru v kopci a mizíme ve spleti dlouhých chodeb se závodním dolu Lhotka Robertem Vochtou ze společnosti Premiot. Na rozdíl od uhelného dolu tady nehrozí zamoření plynem ani žádné otřesy.

V podzemí zatím jenom malý bagr a nakladač. „Jsme v komoře, kde se snažíme získat blok břidlice, která se dá potom opracovat – jakoby vzorky střešní krytiny a dlažby, které dáme na zpracování. Jsme v hloubce 40 metrů pod povrchem, 450 metrů nad mořem,“ říká Robert Vochta.

Bagr v podzemí břidlicového dolu na Opavsku

Nahoře na povrchu je vidět těžební věž, jáma je ale poničená. Musí se zajistit a opravit. „Budou se zde instalovat šplhací výtahy, které nám umožní efektivní těžbu. Bude nutno ještě nainstalovat hlavní ventilátor na ústí štoly a to by mohlo být na jaře 2022,“ dodává.

Do té doby by mělo být podle závodního jasné, jakou technologii dobývání firma nakonec zvolí i s ohledem na poptávku. Důlní historii této části Opavska by tak měl kromě břidlicového muzea a naučných stezek připomínat znova i funkční důl.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související