V areálu ostravské zoo můžete pozorovat jarní květy prvosenky či koniklece
Zoologická zahrada je pro většinu lidí areálem, kam se chodí dívat na zvířata. Hezkou podívanou ale slibují i rostliny, které se po chladném počasí probouzí.
V ostravské zoo tak kromě zelenajících se listů na stromech uvidíte kvetoucí keře –například kdoulovec, zlatice či šácholany. Probudily se také drobnější rostliny typické pro období jara, jako jsou koniklece či prvosenky, se kterými se můžete setkat v areálu zoo u výběhu Čitván a na skalkách u pavilonu slonů.
„Rod koniklec je geneticky nejblíže příbuzný a s velkou pravděpodobností i totožný s rodem sasanka. Roste téměř v celém mírném klimatickém pásu severní polokoule. Rostlina někdy využívá tzv. mykorhizní symbiózy, to je soužití kořenů rostliny s houbami, podporující její růst,“ vysvětluje mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
Podle ní u starých Řeků platil květ koniklece za symbol ženských slz, neboť stejně jako slzy žen se najednou objevuje a stejně tak rychle zase mizí. V současnosti se nať používá v homeopatii při léčbě dny, revmatismu nebo mokvajících ekzémů.
Rod Primula (prvosenky) zahrnuje asi 500 druhů, které rostou na severní polokouli, zřídka v Jižní Americe. Primula denticulata, který můžete vidět u výběhu Čitván, roste v oblastech Himálaje od Afghánistánu až po jihovýchodní Tibet a Čínu.
„Jde o oblíbenou jarní trvalku do záhonů či rabat. Tato rostlina však obsahuje kontaktní alergen tzv. primin, který může způsobovat ekzém, proto musíme být při kontaktu s ní velmi opatrní,“ upozorňuje Kalousková.
Ostravská zoo je otevřená denně od 09:00 do 19:00 a za vstupenku dospělý zaplatí 110 korun. Děti, studenti, senioři či handicapovaní zaplatí za vstup 80 korun, děti do tří let mají vstup zdarma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.