V Beskydech klesá počet turistů i zájem o ubytovací služby

4. srpen 2023 14:02

Zájem o dlouhodobé pobyty v Beskydech klesá. Lidé jezdí spíš na prodloužené víkendy. Provozovatelé hotelů a chat si to vysvětlují tím, že lidé šetří anebo raději jedou k moři.  Některé hotely v Beskydech nabízí výhodné pobytové balíčky, jinde si slevu dovolit nemohou.

V posledních dvou letech chodí do Beskyd méně turistů než v době covidu. Potvrzují to čísla z počítadel ochranářů. „Celý loňský rok byl návštěvnicky mínus patnáct, dvacet procent podle lokality,“ říká lesník CHKO Beskydy Jaroslav Müller.

Letos se počet návštěvníků hor promítl taky na tržbách za ubytování. Padesátiprocentní vytíženost hlásí vedoucí chaty Šumná na Pustevnách Richard Ruml. „Tím, že je finanční nejistota, tak lidé tolik neutrácejí, drží ty penízky. Takže teda my konkrétně to tady máme slabší,“ dodává Ruml.

Čtěte také

Na polovině zisku jsou taky na Gruni ve Starých Hamrech. „Zřejmě to je kvůli tomu veškerému zdražování včetně potravin. My jsme ubytování zdražili minimálně, nějakými osmi procenty oproti loňsku. Když k nám lidé jezdívali, tak si brali polopenze, plné penze. Dneska preferují ubytování jenom se snídaní,“ říká vedoucí areálu Kemal Rušitovič.

Hotel pro dospělé Ondrášův dvůr začal nabízet výhodné balíčky. „To, že jsme nakonec dosáhli relativně velké obsazenosti – za červenec kolem 80 procent a za srpen máme teď přes 70 procent, bylo asi tím, že jsme začali zavádět last minutové slevy. Ale oproti loňsku je vidět výrazný pokles v poptávce,“ dodává ředitelka Petra Otepková.

Podle ekonomky Hotelu Freud v Ostravici Aleny Foldynové zatím problém s prázdnými pokoji nemají. „Těch turistů se tady pohybuje méně, ale návštěvnost u nás, když se zaměřím na ubytování, tak je srovnatelná. Návštěvnost v restauraci už je o něco menší,“ říká Foldynová.

Podle provozovatelů celkově klesá zájem o dlouhodobé pobyty a lidé si pokoje rezervují na poslední chvíli.

autor: Josefína Sýkorová
Spustit audio

Související