V Hlučíně za jedním z domků je skutečný poklad. Záhon s nejlepšími kosatci na světě
Pokud máte zahrádku, možná jste kousek místa věnovali kostacům a těšíte se na ně každé jaro. Jenom málo lidí na světě ale dokázalo povýšit pěstování této květiny téměř k dokonalosti. Jedním z nich je pan Zdeněk Seidl z Hlučína. Nedávno vyhrál dokonce prestižní floristickou soutěž v Paříži. Proto nám to nedalo a na jeho záhony jsme se museli podívat. Už z dálky poznáte, že na nich roste něco mimořádného.
Jsou věci pěkné a jsou věci krásné. Tahle slově určitě platí u květin pana Zdeňka Seidla. „Je to taková laboratoř, kde se snažím ty kytky pozorovat, vybírat, co je na nich nejhezčí a případně se pokoušet vytvářet něco nového,“ říká pěstitel.
Na jeho zahradě najdete nejrůznější kytky, které má rozděleny podle doby kvetení, aby mu zahrada kvetla pokud možno od jara až do zimy. „První, které začínají, jsou narcisy, pak už přichází období pro kosatce, kterých mám vlastně nejvíce skupin,“ dodává pan Seidl, který se také účastní různých soutěží a výstav.
Chachar a Ogar
„Probíhají různé testovací soutěže, dalo by se říct. Tady v tomto případě to bylo na soutěži, kterou zaštiťuje francouzská kosatcová společnost. V Paříži provádějí takové bienále, kde posuzují výpěstky nových odrůd šlechtitelů z celého světa. Mezinárodní komise týden chodila po výsadbách a tam se podařilo, že můj kosatec Chachar získal nejvíc bodů,“ popisuje pan Seidl.
„Kromě toho tam na tu zahradu chodili návštěvníci, kteří odevzdávali anketní lístky. A kupodivu tam vyhrál druhý z mých kosatců, tentokrát to byl Ogar,“ dodává.
„Samozřejmě, že to horko, které teď je, těm květům nepřidá. Když jde teplota k 30 stupňům, tak květ, který normálně vydrží tři dny, tak v těch teplotních podmínkách vydrží dva dny. Zkracuje se to o jednu třetinu. Potřebují každý týden 30 milimetrů srážek, což ne vždy bývá,“ dodává pěstitel.
Mimochodem pěstitelů a šlechtitelů japonských kosatců najdete v Evropě dva, z toho jeden je právě pan Seidl. A ten druhý žije v Belgii.
Související
-
Polní kvítí ve městě pomáhá. Zahradnický experiment v Bruntále se osvědčil
Místo klasických záhonů mají přímo v centru Bruntálu květinovou louku. Pestrobarevná oáza se osvědčila a letos chtějí v zahradnickém experimentu pokračovat.
-
Už skoro 3000 druhů rostlin najdete v miniarboretu ve Staříči
Miniarboretum založili manželé Holubovi ze Staříče už před více než dvaceti lety. I když onen přívlastek mini už tady není úplně namístě. V zahradě je přes 2750 dru...
-
Semínkovna v knihovně. Sdílení kvalitního osiva se dostalo i...
Chcete si vypěstovat dobrou zeleninu bez umělých hnojiv a postřiků? Začít je potřeba už od začátku, tedy kvalitního semínka. Zavedeme vás do semínkovny na Frýdeckom...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.