V Kopřivnici se psi učí rozpoznat rakovinu. Výzkumníci shánějí nové vzorky

23. září 2019 12:29

Nádory prostaty, močového měchýře i plic se učí v Kopřivnici diagnostikovat psi. Do budoucna by mohli pomoct lékařům určit, jestli a kdy je vhodná doba poslat pacienta na bolestivá vyšetření. Dokáží totiž nemoc odhalit dříve než diagnostické přístroje. Osmnáct psů v různých fázích výcviku se proto učí rozeznat vzorky od nemocných pacientů mezi zdravými.

Šest sklenic se vzorky přenesl Spiros Tavandzis do vedlejší místnosti, kde je na zemi připravená dlouhá deska se čtyřmi otvory. Černý labrador Bugs si nejprve čichne ke každé připravené sklenici, pak se vrátí ke druhé a u té si lehne. Své majitelce Miroslavě Tobiášové tak dává najevo, který vzorek podle něj patří nemocnému člověku.

„Trénujeme už dva roky. Dostali jsme se k tomu na cvičáku – zaujalo nás to, protože to vypadalo jako dobrý projekt,“ říká majitelka psa.

Výcvik psů má na starosti Josef Kaňa. „V tom séru je tři až čtyři tisíce molekul různých látek a my se psy snažíme navést k tomu, aby si postupně vyselektoval ty správné molekuly, které vlastně způsobují rakovinu,“ vysvětluje výcvikář, jak se podle pachu dá naučit poznat, že má člověk rakovinu.

Čtěte také

Psí čich je daleko citlivější než diagnostické přístroje. „Řádově asi dvakrát až pětkrát citlivější,“ dodává Kaňa.

V praxi by psi mohli do budoucna například pomoct lékaři určit kdy poslat pacienta na bolestivé vyšetření. Využití může být i víc. „K brzkému odhalování nádorů jednak v rizikových rodinách a také v běžné populaci a odhalovat například nádory plic v jejich rané fázi,“ říká Spiros Tavandzis.

Výzkum rakoviny plic teď chtějí pracovníci rozšířit o nové pachové stopy. Snaží se proto oslovit co nejvíce lidí, aby jim zaslali své vzorky dechu v roušce.

autor: mot
Spustit audio