V Kopřivnici skončil azylový dům pro matky s dětmi

27. prosinec 2017
Zprávy , Zprávy

Azylový dům Salus pro matky s dětmi v Kopřivnici je po 20 letech zavřený. Město se rozhodlo změnit způsob pomoci pro rodiny bez přístřeší. Bydlet budou sami pod dohledem Armády spásy.

Uprostřed kopřivnické Ptačí čtvrti stojí rodinný dům, který je nápadně větší než všechny ostatní. Vedle vchodu je cedule s nápisem Domov Salus, domov pro rodiče a děti v nouzi a krizové centrum pro děti a mládež.

Uvnitř už ale nikdo není a za plotem leží jen velká hromada starého rozštípaného nábytku.

"Tato služba končí rozhodnutím správní rady, bylo to na základě i nové metodiky, kdy se snažíme, aby tyhle rodiny a matky s dětmi bydlely samostatně v jednotlivých bytech a nebyly koncentrovány takhle v azylových domech," vysvětluje místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček (KDU-ČSL).

  • Po více než 20 letech přestal fungovat azylový dům Salus pro rodiče s dětmi v Kopřivnici. Zařízením prošly stovky žen a dětí. Teď je má od začátku roku nahradit systém umísťování klientů do sociálních bytů přímo ve městě. Natáčel Michal
    Polášek
    " style="">
    Po více než 20 letech přestal fungovat azylový dům Salus pro rodiče s dětmi v Kopřivnici. Zařízením prošly stovky žen a dětí. Teď je má od začátku roku nahradit systém umísťování klientů do sociálních bytů přímo ve městě. Natáčel Michal
    Polášek
    " style="">
    Po více než 20 letech přestal fungovat azylový dům Salus pro rodiče s dětmi v Kopřivnici. Zařízením prošly stovky žen a dětí. Teď je má od začátku roku nahradit systém umísťování klientů do sociálních bytů přímo ve městě. Natáčel Michal
    Polášek
0:00
/
0:00

Od nového roku přejde péče o rodiny s dětmi v ohrožení pod Armádu spásy. Ta uvede dvě služby - první nabídne v tíživé životní situaci pomoc například s vyřizováním na úřadech nebo s dluhy. Druhá služba pak přidá bydlení.

"Jsou to terénní programy, které nesanují pouze rodinu, ale i jednotlivce nebo samostatná páry. Prostě ty, kteří nějakým způsobem nebudou zvládat samostatně bydlet, tak v tu chvíli nastupuje naše sociální služba a pomůže jim překlenout to období, než dostanou samostatné bydlení ve svém bytě," říká ředitelka programu Prevence bezdomovectví Marcela Stryjová z Armády spásy.

V Kopřivnici tak vznikne krizový byt, kde mohou v případě nenadálé situace bydlet lidé až čtvrt roku. Většina z klientů ale obsadí běžné městské byty takzvaně na zkoušku.

"Po městě Kopřivnici bude až 15 bytů, kde nájemní vztah bude mezi městem Kopřivnicí a Armádou spásy, kdy Armáda spásy bude dále pronajímat tyto byty jednotlivcům, matkám či celým rodinám," popisuje fungování systému místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček (KDU-ČSL).

Pokud se obyvatelé bytů osvědčí, město jim jejich byt po zhruba dvou letech přidělí přímo, aby se nemuseli zase někam stěhovat. Pro další klienty služby pak radnice vyhradí jiný byt ve městě.

autor: Michal Polášek